Seedehäired ja kaal 13.01.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mul on olnud kuskil 1-2 kuud selline olukord, et vahel mul on kõht kinni olnud ja siis jälle lahti ja vahel ka kõrvetab. Mul kõrvetas viimati just peale aastavahetust. Mina isiklikult arvan, et see võib olla stressist, et ma ei saa oma kaalu alla ja eksamid on tulemas ja soovin saada ühte trenni, kuhu mul on vaja tantsupartnerit, aga ma ei leia teda kuskilt ja veel ka isiklikud probleemid, see kõik teeb nii ärevaks.
Vanaema ütles mulle, et ma ei saa võib-olla sellepärast oma pekist lahti, et mul oli kunagi pimesoole operatsioon (ussripiku operatsioon), et siis kõht kogubki rasva rohkem sellele haigele kohale, et seda kaitsta, aga mulle ei meeldi see. Ma hakkasin nüüd ujumas käima, loodan et see aitab ja üritan ka võimalikult õigesti toituda. Ma kaalun 61,5 kg ja olen umbes 165-167 cm pikk (ei ole ennast pikka aega mõõtnud). Äkki oskate Teie mulle nõu anda, kuidas ma oma pekist lahti saaks ja seedimise korda!?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Pimesoole lõikust rasvapolstriga kõhul ei tahaks kuidagi seostada. Seedeprobleemid võivad olla seotud stressiga, aga suure tõenäosusega on siin tähtis roll ka toidul ja toidukordade regulaarsusel.
Kui seedehädad ei kao, siis tuleb pöörduda kontrolli perearsti poole.
Toitumise kohta tasub lugeda leheküljelt toitumine.ee ning liikumise kohta trimm.ee leheküljelt.
Eelkõige tasub loobuda magusatest jookidest (cola-joogid kui ka mahladega liialdamine), saiakestest, maiustustest, jmt. Toitumine olgu hästi korrapärane ja mitmekülgne. Oluline on, et igapäevaselt oleks liikumist minimaalselt 30-45 minutit. Kui sellele oleks võimalik juurde lisada regulaarne treening, tuleks viimane vaid kasuks.
Juurde võib lugeda vastuseid, mida olen andnud sarnastele varasematele küsimustele.
Heade soovidega, dr.Ehala