Suur suur kaaluprobleem 16.10.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, probleem on meil väga suur. Minul on 9a poeg, kes oli kuni 4a normaalkaalus ja siis tekkis tal kahepoolne kõrvapõletik ja ta hakkas antibiootikumidele juurde võtma julmalt. Peale ravi võttis kuuga juurde 8 kilo, nüüd on ta 9a ja kaalub 110 kilo, oleme proovinud kõike, aga alla ei võta grammi ka. Mure on väga suur. Suur suur mure on see, et ta ei söö kala ega ka liha ja saia oleme ammu kodust kaodanud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ülekaal on suur ja ilma last nägemata on raske mingeid otsuseid teha või soovitusi anda. Kirjast ei selgu kas poisil on tehtud mingeid uuringuid või analüüse, et välistada terviseprobleeme, mis kaalulangust soodustaksid. Mul on raske uskuda, et ainult antibiootikumikuur kaalutõusu vallandas. Arvan, et siin peab olema mõni lisafaktor juures. Kõigepealt soovitaksin teile Tallinna Mustamäe Lastehaigla juures tegutsevat laste ülekaalu keskust(dr Ülle Einbergi koordineerimisel). Ise töötan TÜK Androloogiakeskuses ning lastega puutun kokku väga harva, sestap soovitan teile esmaselt Lastehaiglat.
Kuna kirjast ei selgu, milles on täpsemalt seisnud teie kaalulangetamise katsetused, siis kõige lihtsam soovitus on hakata pidama toidupäevikut ning seda siis analüüsida. Esmase abimehena võite kasutada nutridata või toitumine.ee lehekülgi, kus kirjas soovitused ka koolilastele. Toidu kaloraaž sõltub ju lapse vanusest, kasvust, soost. Toidukogus tuleb arvutada ikka selle kaalunumbri alusel, mis oleks võetav normina. Ülioluline on liikumine, seda regulaarselt iga päev (ma ei pea silmas otseselt trenni vaid liikumist).
Heade soovidega, dr.Ehala