Hematogeen. Kuidas süüa normaalselt? 11.09.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kooliajal olen praktiliselt iga päev väsinud. Mõnel päeval tulen koolist koju ja pea ei võta midagi külge. Õppimine võtab liiga palju aega. Vahel on tunne, et tahaks kõigele käega lüüa, sest kooli kõrvalt ei ole mitte millegiks aega.
Muidugi nii saaks, et magaks vähem, aga kui ma magan vähe, siis järgmine päev on veel hullem kui muidu. 8-7,5 tundi ma pean saama magama.
Teised jõuavad küll, aga mina lihtsalt ei jõua. Nutt tuleb peale.
Inglise keeles näiteks pean tekstid pähe tuupima, sest ma ei oska eriti seoseid teha. Grammatikavead jäävad ka kogu aeg sisse.
Ma ei saa ka teise kooli minna. Käin 11.klassis. Ma ei tea, mis teha. Ma pean inglise keele eksami tegema 50nele punktile. Ma ei tea küll kuidas. Tahaks karjuda appi!
Tegelikult on küsimus selline, et kas väsimust võib vähendada hemotogeen?
Kui palju tohib seda tarbida teatud aja jooksul? Et nagu mitu korda kuus? Kuulsin ühelt sõbralt, et aitab väsimuse korral.
Nimelt koolis meil on ikka salateid toidu kõrval ja nii, aga kodus ei ole alati salateid ja porgandeid saada. Hetkel saab õunu.
Teine küsimus, et miks ma hakkan sööma, kui ma mingi kooliasja pärast lähen närvi? (Ma mõtlen, et siis kui lahendan mingit ülesannet). Kuidas ma saaks teha nii, et ma ei sööks? Hetkel ma pole küll ülekaaluline, aga väikesed rasvavoldid hakkavad niimoodi tekkima. Vahest söön liiga palju korraga ja siis on ka raske õppida. Aga samas peale kooli kui kõht pole üleliigselt täis, siis on energiapuududs. Söömine aga ka energiat juurde ei anna.
Ja lisan veel juurde selle, et koolis ma ei suhtle väga palju. Kõige rohkem kahe inimesega, teistega väga mitte. Võibolla arvavad inimesed, et ma olen uhke. Ma ütlen tere ikka. Aga ma ei ole uhke, mu pea on kogu aeg väsinud. Ma ei suuda mõelda midagi, millest rääkima hakata paugupealt.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Annan küll siinkohal mõned nõuanded enesetunde parandamiseks, kuid saadud kirja põhjal soovitan rääkida kindlasti ka perearstiga ja vajadusel teha analüüsid, sest väsimus võib olla vihje mingile terviseprobleemile (rauapuudus, kilpnäärme alatalitlus, ülepinged lihastes, vm).
Hetkel soovitan hematogeeni asemel hoopis teha kuu-kaks kuuri letsitiini ka B grupi vitamiinidega (selline toode on apteegis saadaval). Antud ained on seotud nii mälu kui ka keskendumisvõimega. Väsimuse korral võib aidata ženšenn. Tooteid, milles on ženšenni on apteegis mitmeid. Kuna toidulisandid on küllalt kallid, siis odavaim, kuid samas tõhus variant on siberi ženšenni ekstrakt ehk eleuterokokki ektrakt, mida võib kasutada julgelt paar-kolm kuud.
Söömine ülepinge korral on keha moodus (kahjuks mitte väga hea)lõõgastuda ja stressiga toime tulla. Ülesöömise vältimiseks/vähendamiseks soovitan teil esimese asjana teha õppimise ajaks meelepärane soe jook (soovitavalt mõni hea taimne tee), mida siis juua.
Ja veel, liikuge niipalju kui võimalik. Minge jalutama ja püüdke minimaalselt pool tundi olla iga päev värskes õhus.
Heade soovidega, dr.Ehala