Kuidas toituda, et kaalu langetada? 29.02.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mul on juba üle aasta olnud probleeme toitumisega. Ma olen 164 pikk ja kaal on 54.40 Ma sooviksin kaaluda 50 või veelgi vähem. Minu toitumine, mida üritan teha on see, et söön peale kuute õhtul. Esmasp-laup kas salat, kodujuust, muna, juurviljad, supp ja kui kõht ikka tühi on siis puuvili. Joon ka palju teed. Ainult pühapäeviti luban ka endale midagi magusat. Aga probleem on selles, et ma ei suuda sellega hakkama saada. Täna näiteks hommikul jõin kohvi, 7st sõin suppi ja hiljem avokaadot. Hetkel on mul ikka veel kõht tühi. Ma sooviksin nii väga natukene alla võtta, et end ilusamana tunneksin. Trenni ma ei tee, ainult vahepeal mingisuguseid harjutusi jalgadele, kõhulihastele... Ma oleksin väga tänulik, kui oskaksite öelda, kuidas kiiresti on võimalik alla võtta ja tervislik toitumine endale igapäevaseks harjumuseks vastu võtta, ilma et ebatervislikest toitudest mõtleksin? Iga päev ma elan selle nimel, et kas täna suudan hakkama saada või mitte...ja kui ei suuda, olen ma pettunud ja hakkan sööma magusat ja mõtlen siis, et alates homsest hakkan nii toituma...miks ei saa see mul muutuda igapäevaseks harjumuseks? Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Olete normkaalus ning ma ei saa teid kuidagi julgustada kaalu langetama. Kirjas toodud toitumist ei saa ma tasakaalustatuks pidada ning on loomulik, et tunnete end näljasena. Kui ka taolise toitumisega oma kaalu allapoole suudate saada, siis see pidama ei jää ning tulemuseks on veelgi suurem pettumus. Enese taoline piitsutamine on üks võimalikest põhjustest, mis võib viia toitumishäire tekkeni. Kaal saadakse alla, aga tervise ja meeleolu languse hinnaga.Toitumisharjumuste parandamise kõrval tuleks tööd teha nii eneseusu kui enesekindlusega. Vajadusel tasuks nõu pidada psühholoogiga, sest ilmselgelt näete end kehvemas valguses kui olete. Lugege läbi toitumine.ee leheküljel toodud soovitused ning samas baasis saate pidada ka toitumispäevikut, et oma päevamenüü paika saada. Üldise hea enesetunde, kauni rühi ja rahuldava vormi nimel tuleks aga igapäevaselt pühendada aega nii liikumisele kui sportlikule tegevusele.
Heade soovidega, dr.Ehala