Kuidas kaalu alandada? 26.02.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline küsimus, et sooviksin kaalu alandada.
Aga mure on selles, et käin trennis mitu korda nädalas, eks, aga ma ei kõhnu nagu nähtavalt, mulle öeldi, et ma olen nagu lihastes rohkem. Ma saan aru, et mul lihasmass kasvab ja seda ma ei soovi, see tuleneb sellest, et söön enne trenni ja peale trenni, kogu aeg söön, aga ma ei suuda lihtsalt mitte süüa. Ma mõtlesin, et hakkan suitsetama , kasvõi paar kuud ainult, ma pole kunagi olnud suitsetaja, kuid mõtlesin paar kuud seda teha, kuna mu sõbranna võttis sellega kaalust alla, aga küsimus oleks, et kui ma pärast jätan maha, siis kas mu kaal tuleb tagasi tunduvalt? Ja kas see suitsetamine on hea mõte või ei, muid variante ma ei tea ja dieeti ei suuda ma ka pidada. Kõige suurem mure on ikkagi kõht mis ei taha ära kuidagi minna.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõige esimese asjana tuleb teil endale selgeks teha, mis on teie vajadustele vastav kaaluvahemik ning mis on teie kehatüüp. Kui olete ülekaaluline (kirjast ei selgu teie kaalunumber), siis tuleb leida ülesse põhjus(ed), mis kaalukasvu tingib. Kui kaal on normis, tuleb igati kaalutleda, kas kaalunumbri kahandamine pigem kahju ei tee. Kirja põhjal jääb mulje, et kaldute üle sööma. Tavaliselt kaasneb sellise harjumusega kiirustamine ja toitude suhteliselt suvaline valimine, mis võibki olla üheks kaalutõusu põhjuseks. Mida teha? Jälgige toidukordade regulaarsust, pange rõhku aeglaselt söömisele. Väga lihtsad soovitused, aga töötavad. Hakake pidama toidupäevikut ning tehke selgeks, mida vajate, et toitumine oleks tasakaalus ning ei ületaks kaloraažilt päevanorme. Nagu ikka soovitan lugeda toitumine.ee lehekülge. Hea oleks kui leiaksite mõne sõbra või kaaslase, kellega koos toitumisteemaga tegeleda.Teievanused kirjutavad analoogilise murega küllalt sageli ning võin öelda, et kui ollakse oma kehaga pahuksis, siis ainuüksi kaalulangus head enesetunnet ei taasta. Väike kirjaruum ei luba pikalt arutleda enesekindluse ja eneseusu teemadel, aga just neil kahel olulisel aspektil on meie igapäeva heaolul tohutu tähtsus.
Parimatega, dr.Ehala