Nõuetele mittevastav toitumine 08.12.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 37 aastane, 1.70 pikk ja täna kaalun ma 81 kg, paar-kolm nädalat tagasi olin 84 kg raske. Nimelt sain end nö joonele ja hakkasin söömisega tagasi hoidma, sellest ka kaalu langemine. Kavatsen jätkata ja vähemalt praegu on see mul suht hästi õnnestunud :).
Küsima ajendasid mind aga mu elukaaslase ja õe hurjutamised, et ma liiga vähe söön, et ma hommikuti ei söö ja et ma päevas vähemalt korra sooja sööki ei söö.
Ennem tööleminekut joon kruusitäie piimaga kohvi, tööle jõudes teen veel ühe kruusi, mida ma reeglina limpsin pea 2 tundi. Söögiisu tekib mul alles kella 10.30 paiku. Ma ei ole KUNAGI hommikuti söönud, isegi söögi peale mõtlemine tekitab vastikuid aistinguid, seega ei olegi ma ennast sundinud vägisi miskit suhu toppima. Söön töö juures 11 paiku paar võileiba ja siis kella 14-15 paiku näksin veel paar võileiba või söön paar õuna vms. Õhtul, kui koju lähen, joon suure kruusitäie rohelist teed ja teleka ees söön ka siis üht koma teist. Hoidun rasvase söömisest. Ühesõnaga on menüü suhteliselt kasin, aga ma tunnen end hästi, probleeme tervisega ei ole, nälga ei kannata ja kaal alaneb. Mina olen rahul.
Ma tahan küsida aga, kui suur patuline ma olen, et hommikuti ei söö ? Olen lugenud kuskilt artikleid, et on inimesi, kellel seedetarkt vms ei hakkagi tööle enne, kui paar-kolm tundi pärast ülestõusmist ja et ei ole mõtetki oksendamiseni endale vägisi miskit sisse toppida.
Ja selle sooja söögi kohta ka - kas on oluline, on see söök soe või külm, mida ma söön ? Tervise koha pealt. Peaksin ma kindlasti sööma kartulit/makarone/riisi sousti, liha, salati jms-ga ehk nö traditsioonilist sööki ?
Kes ütleks mulle, kumb "kaalub" rohkem - kas ülekaalulisusest tekkivad tervisehädad või hommikune mittesöömine ja külma toidu söömine ? Kumb on kahjulikum ?

Tervitades, K.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tervisehädad tulevad sellest, et midagi saadakse toiduga liiga vähe või liiga palju. Toitumisest tingitud probleeme on igasuguste kaalunumbritega inimestel mitte ainult ülekaalulistel. Nõustun siinkohal teie lähedastega, kes teie pärast muretsevad. Kirjas olev menüü pigem koormab organismi kui toetab, jättes keha ilma paljudest olulistest toitainetest, mis võivad olla hilisemate tervisehädade põhjustajateks. Taoline toitumine võib tekitada ka näiteks mao- sooletrakti kaebusi. Hommikusöök on tähtis ning kui suurem toidukord pole igaühele varahommikul vastuvõetav, siis midagi kergemat sobib enamjaolt kõigile (näiteks smuuti, puuvili). Kui keha on ärganud saab juba pisut korralikuma eine võtta. Süüa aga hommikuti tuleb. Samuti on oluline soe toit toetamaks seedeprotsesse. Millises koguses ja mida teie keha vajab leiate järgnevalt lingilt, kust saate infot toiduainete päevase vajaduse ja portsude suuruse kohta
http://toitumine.ee/paevane-portsjonite-arv-4/
Kokkuvõtvalt soovitan teil oma kaalulangetamise menüü väga kriitiliselt üle vaadata ja vajadusel pidada kellegagi nõu.
Parimatega, dr.Ehala