Kehasisesed rasvad 06.11.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Juhtusin olema poes, kus pakuti välja tasuta kehasiseste rasvade mõõtmist, mõtlesin, et miks mitte ning vastasin nõutud küsimustele, mis puudutasid kehakaalu, pikkust ja vanust. Kaalu ja pikkuse suhe oli normaalis, kehasiseste rasvade protsent osutus keskmisest kõrgemaks 29,6. Seega puudutab minu küsimus ka neid rasvu.Kas peaksin tundma muret ja pöörduma perearsti poole, et läbida vastav kontroll ning kuidas saaksin rasvade hulka kehas vähendada? Toitun siiski suhteliselt tervislikult, vahetevahel luban endale siiski ikkagi midagi rasvasemat ka, alkoholi tarbin piiratud kogustes kuus keskmiselt kaks korda kas siis klaasi veini või õlut, kangemaid mitte. Sporti teen ka, mitte küll regulaarselt, aga rattaga sõit, talvel suusatamine või vahel sörkimine ei valmista mulle mingeid raskusi. Milliseid abinõusid veel kasutusele võtta ning mis moodi need rasvad meid mõjutavad ja kui palju põhjust tegelikult muretsemiseks on?
Ette tänades.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lihtsate kaalude ja mõõtevahenitega abdominaalset ehk siis kõhuõõnde jäävat rasva hulka täpselt mõõta ei saa ning kindlasti ei saa nende vahendite abil saadud mõõtude põhjal üksi otsustada, kas inimesel on midagi viga. Selleks on teised meditsiinilised mõõtmismeetodid ning kuskil poes neid kindlasti ei rakendata. Vaadates toodud numbrit (29,6) olen kindel, et tegu on keha üldise rasvprotsendiga, sest kui teil oleks antud hulgas vööpiirkonda koondunud rasvaladestusi ei saaks te olla enam normkaalus. Olles normkaalus ning kui teie vööümbermõõt pole suurem kui 82 cm (max 88 cm), kui toitute tervislikult ning liigute piisavalt, pole muretsemiseks kindlasti põhjust. NB! Vööümbermõõtu peab mõõtma keegi teine. See võetakse alumise roide tipu ja puusanuki kõrgeima koha keskelt, vabalt seistes, välja hingates. Abdominaalsest ehk vööpiirkonna rasvumisest on kirjutatud palju nii eesti kui inglise keeles. Selleteemaliste kirjutiste leidmine ei tohiks olla raske.
Heade soovidega, dr.Ehala