Kõht korrast ära 17.09.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Nimelt kuskil nädal aega on mu kõht korrast ära olnud või on asi seedimises. Ma tõesti ei tea, millega tegu on, aga need sümptomid panevad mind muretsema...
Näiteks olen selili, siis hakkavad kõhus nagu mullid ühekaupa eralduma, väga imelik tunne. Need tulevad ja lähevad iseenesest. Üldiselt on need mul iga päev. Millest see tekib? Midagi tõsist? Olen lugenud, et need esinevad rasedatel. Vist olid gaasimullid? Ma ei tea, kas mul on gaasimullid, aga tunnen, et oleksid nagu mingid mullid. Kasutasin pille nõrgendavat ravimit (antibiootikume-Unasyn), aga tegin 12 päeva pärast testi ja see oli negatiivne. Jubedalt ootan, et teisipäeval või kolmapäeval päevad hakkaksid. Neid mulle pole mul kunagi varem esinenud, kui siis väga harva.
Ma ei näljuta end, aga kõht koriseb pidevalt ja teeb imelikke hääli, iga päev esineb ka krooksusid, mis on väga ebameeldiv ja pidev - ma ei saa neid ära hoida. Kõht on vahel kinni, vahel lahti-kuidas kunagi. Iga päev söön õuna, kohukest, joon piima. Äkki need toiduained mõjutavad kuidagi? Kõht on üldse imelik igas mõttes, oleks nagu õhupall.
Mis terviseprobleemiga võiks tegu olla? Kas see on mingi gripp või midagi? Peaksin arsti juurde minema? Äkki on antibiootikumide mõju tulemusena vaja organismis mikrofloora taastada? Et midagi nagu ''kääriks'' mul kõhus.
Vanaemal oli emakakaelavähk, vanaisal on praegu maohaavandid või kasvaja, äkki on need sümptomid ka mul mingi tõsisema haiguse tunnuseks?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ennem kui endal midagi pahaloomulist diagnoosida tasuks mõelda läbi lihtsamad variandid. Üks põhjus kirjeldatud seedehädade tekkes on tõepoolest valed toitumisharjumused(ebaregulaarne toitumine, vale toiduainete valik, vähene vedelikutarbimine, jpm). Lisanduvaks faktoriks võib olla läbitud antibiootikumikuur, mis lõi oletatavasti paigast sedetrakti mikrofloora toimimise. Alustuseks soovitan teha kuuri probiootikumidega (Lactoseven, Beneflora, Erceflora, vm), mida saate osta apteegi käsimüügi letist. Halba ei teeks ka oma toitumise ülevaatamine ja korrastamine. Kaebuste püsimisel tasub nõu pidada oma perearstiga, kes saab vajadusel määrata juba täpsustavaid uuringuid.
Parimatega, dr.Ehala