Söömishäired 14.07.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Vaevlen toitumishäirete käes. Nimelt pool aastat tagasi hakkasin pidama dieeti, et mitte minna paksuks. Millest teadagi sai ebaloomulik dieet, kaal langes ja menstruatsioon jäi ära, mis on kahjuks siiani ära. Üks hetk ma sain aru, et mu toitumine pole korras ja sis üritasin nö tervislikult toituma hakata, mis omakorda hakkas mõjuma eriti mõistusele. Et kas ja mis ja kui palju on tervislik ja need mõtted tiirlevad kogu aeg ümber toidu. Ja nüüd tundub et lõpuks jõuan buliimiani välja. Sest ma enam ei saa aru kui palju või vähe ma võin süüa. Vähe söön, siis kardan jälle alakaalu langeda, palju süües kardan jällegi liialt juurde võtta. Ja muidugi kõige suuremat raskust valmistab magusast söömise loobumine. Magusaisu nagu otseselt polegi, aga kuna ma olen harjunud päevas vähemalt tahvli šokolaadi sööma, pluss muud lisamaiustused ja ennast keelates tekib veel suurem tahtmine süüa seda. Igatahes toidust mõtlemine segab mu igapäevaelu ja ma ei saa enam normaalselt oma tegevustele keskenduda. Sooviksin kuskilt abi saada, aga ei oska kuskilt alustada. Ehk oskate anda nõu millest ja kuidas alustada. Suured tänud

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirja põhjal jääb mulje, et vajate nii psühholoogilist kui ka toitumisalast nõu. Soovitan teil püürduda Tartusse, kus TÜK Psühhiaatriahaigla juures on spetsiaalne toitumishäiretega tegelev keskus. Teie magusaisu normaliseerub vaid siis kui kogu muu menüü paika saab. Menstruatsiooni lakkamine näitab, et kaalulangus on olnud kehale väga koormav ja menüü tugevalt paigast.
Heade soovidega, dr.Ehala