Ülekaal ja kolesterool 15.05.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kehakaal on üle 80 kg, pikkus 165 ja kolesteroolinäit 6,1. Mida ma teen valesti? Liikumist on iga päev - tööle ja koju jala, 3 x nädalas kõhutantsu trenn + 6 liikumistundi lastele. Olen aastaid hoidunud rasvasest toidust, eelistanud taimseid rasvu, täisteratooteid, söön puu- ja juurvilju. Muret teebki just see, et kui uurisin rasvumise ja kolesterooli kohta, siis teen nagu kõike õigesti - liigun ja toitun, kuid kehakaal kasvab ja kolesterool tõuseb. Päris söömata olla ei saa, sest siis on süda paha ja pea käib ringi ning tasakaal kõigub.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kolesterooliväärtuste tõusu puhul tuleb tõepoolest esimese asjana üle vaadata loomsete rasvade osakaal oma toidus (lihtooted, piimatooted). Selle kõrval tuleb aga jälgida kui palju on toiduainete seas maiustusi, eriti küpsetisi: saiakesed, koogid, jmt. Vaadake, kas sööte tõepoolest iga päev vähemalt 200-300 gr köögivilja ja paar puuvilja. Teatud inimesed on tundlikud ka kohvis olevatele ainetele, mis võivad mõjutada kolesterooli taset veres. Üheks kolesterooli tõusu põhjuseks on samuti pärilik eelsoodumus. Kaalu osas soovitan olla eriti tähelepanelik perioodil, mil kaal hakkab tõusma (muidugi ka muul ajal).
Kui olete olnud kaalujälgija, siis on päevikupidamine teile tuttav. Punktide asemel püüdke aga jälgida, kas teie päevane energiatarbimine ikka vastab kulutatule ja kas toiduvalik on üldiselt paigas. Kasutage abiks näiteks toitumine.ee netilehekülge ning kui jääte hätta olete oodatud vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala