Ainete puudus organismis 10.05.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mul on tohutud meeleolukõikumised, kusjuures mu meeleolu sõltub väga palju sellest, mida ja millal ma söön. Eelkõige olen praktiliselt igal hommikul kohutavas masenduses (ka siis, kui olen füüsiliselt hästi välja puhanud) ja sageli olen veel mitu tundi pärast ärkamist väga tujutu. Õhtuks meeleolu paraneb ja selleks ajaks, kui on aeg magama minna, tunnen end enamasti suurepäraselt.

Ma olen käinud ka psühhoterapeutide juures, aga olen mõelnud, et äkki on minu organismis mingite ainete puudus või tasakaalutus. Aga kuidas seda kindlaks teha? Minu perearsti silmaring selliste asjadeni ei küüni. Mul oleks võimalus saata ports juuksed USA-sse ja lasta 300 USD eest teha üksikasjalik analüüs koos toitumissoovitustega, kuid ma pole veel leidnud meetodit, kuidas nõutav suur kogus juukseid peast kätte saada, ilma et ma näeksin pärast seda välja nagu debiilik või koonduslaagrivang. Sellepärast tunnen huvi, kas Eestis on mõnda head biokeemilise tasakaalu (või kuidas iganes seda teaduslikult nimetatakse) asjatundjat. Epp Veski ja Gertrud Langeheine taolisi šarlatane palun mitte soovitada, nende juures olen juba käinud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Taolisi teste, millest oma kirjas räägite minu teada Eesti meditsiinisüsteemis ei tehta. Samas on siiski tava vereanalüüsiga võimalik verest määrata päris suur hulk olulisi mineraalaineid kui vitamiine (naatrium, kaalium, kaltsium, magneesium, raud, D-vitamiin, jt). Soovitan kõige muu kõrval kontrollida ka kilpnääret ning veresuhkru taset.
Heade soovidega, dr.Ehala