Kõrge kaaliumi sisaldus veres 17.12.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Sain täna teada oma kaaliumi proovi vastuse, mis oli 9,7 ja kolesterooli vastuse 5,5, mis mõlemad on kõrged. Samas olen viimase poole aasta jooksul kaalus juurde võtnud oma 4-5 kilo, sisemiselt aina tunnen ja tunnen, et kaal tõuseb, sest väga raske on kuidagi liikuda, röntgeni pilt näitas ka kätest ja jalgadest võetud, et on osteoporoos... seega palun teada, mis on esimeseks sammuks, et hakata oma terviset parandama, mis toiduainetega või millist muutust on vaja...

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Toitumise korigeerimise juures tuleb arvestada, et üks asi on toidu kaloraaž, kuid samuti on oluline, kuidas tarbitud energia päeva lõikes jaotub. Püüdke jälgida, et kella 18-19.00-ks oleks söödud 70-80% päevasest kaloraažist. Sageli langeb meie toidukordade põhikoormus hoopis päeva teise poolde. Seega hommikusöök on tähtis ning ühtegi toidukorda vahele jätta ei tohi. Regulaarsus on väga oluline. Samuti soovitan teil oma menüüd analüüsida, milline on seal rasvade, valkude ja süsivesikute vahekord. Kui palju te üldse toidust energiat saate, palju kulutate. Teadmata küll teie toitumisharjumusi võin üldistavalt öelda, et esimese asjana tasub üle vaadata see, kui palju ja kui suure rasvaprotsendiga loomset päritolu toiduaineid tarbite (liha-, piimatooted). Sageli kiputakse just viimastega liialdama, kuid köögi- ning puuvilju süüakse liialt vähe. Esmast toitumisalast nõu leiate toitumine.ee lehekülgedelt. Teada saamaks oma tegelikku liikumisaktiivsust, soovitan teil muretseda sammumõõtja. Kindlasti ei tohiks päevane sammude arv olla vähem kui 5-6000 sammu Kaalukaotajale võiks see olla 10 000 sammu päevas. Kui jääte ise arvutuste või toitumis-liikumisplaaniga hätta võite tulla nõustamisele võttes kaasa toidupäeviku.