Personaalse menüü koostamine 11.12.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on laktoositalumatus. Väga tihti on kõhugaasid. Võrreldes paari aasta tagusega on energiatase üsna madal ja pidev väsimus. Seksuaalvajadus on tunduvalt langenud. Vahel on lihtsalt paha olla. See mõjutab ka tujusid. Umbes kahe aastaga olen 10 kg juurde võtnud. Hetkel 161 cm pikk ja 63 kg. Istuv töö. 1-2 korda nädalas teen trenni (vesiaeroobika, vahel kerget jooksu).
Oletan, et muutused on seotud toitumisega ja tahaks välja uurida, mis neid asju tegelikult põhjustavad.
Kelle poole peaks pöörduma, et uurida välja, millised toiduained mulle ei sobi või mis põhjustavad neid probleeme? Tahaks koostada personaalset menüüd, et saada lahti liigsetest kilodest, kõhugaasidest ja muust ebameeldivast.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mis puudutab personaalse menüü koostamist nn. toiduainete sobivustestide alusel, siis taolist nõustamist kliinilises praktikas meil ei kasutata, kuna enamuse mainitud testide paikapeidavuse kohta pole hetkel kindlaid tõestusi. Kui aga kellelgi on siiski soov sobivusteste teha on olemas mõned eraalgatuslikud ettevõtted, kes antud teenust pakuvad. Teie puhul soovitaksin alustada üldtervislikust uuringust oma raviarsti juures, et välistada võimalikud organismi haiguslikud muutused, mis võivad olla seotud langenud energiatasemega.
Kirjast ei selgu, kas laktoositalumatus on teil diagnoositud peale vajalike uuringute tegemist või on see teie oletus seoses piimatoodete söömisel tekkivate sümptomitega. Viimasel juhul saab ka selles osas teha täpsustavad uuringud diagnoosi kinnitamiseks ning vajaduse korral teha eriuuringud sisearsti juures. Mis puudutab toitumise poolt, siis selles osas olete oodatud minu vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala