Kõrge kolesterool 07.12.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Avastati, et kolesterool 7,4, mis on kõrge. Olen kogu aeg tervislikult toitunud, ei suitseta, magusat ei söö, kogu aeg rasket füüsilist tööd teinud. Hommikuti söön kaerahelbeputru,töö juures lõun ajal paar vorstivõileiba ja teed. Õhtul kodus peale tööd kell18-00 kartul ja kaste kotletiga või supp. Ülekaaluline ei ole: olen 172cm ja 70 kg. 2007.a oli kolesterool 5,4 ja perearst ütles, et läheb tõusvas joones ja ei oska enam midagi teha?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lihtsustatult võib öelda, et kõige enam on kolesteroolitõus toitumise poole pealt seotud loomset päritolu rasvade (liha-vorstitooted, piimaproduktid, jmt) liigtarbimise ning toidu liigse ületöötlemisega. Pöörake seega tähelepanu sellele, et kui palju ja millise rasvaprotsendiga mainitud tooteid tarbite. Näiteks: kas sööte juustu, mille rasvaprotsent on 48% või 18-20%. Viimane eeldab, et pöörate poes pisut enam tähelepanu pakenditel olevale infole. Teise külje palt võib teatud juhtudel kolesteroolitõus olla osaliselt seotud perekondliku eelsoodumusega. Vaadakse oma toitumine siiski veel kord üle. Menüüs oleva rasvahulga ja -protsendi kõrval on teisigi faktoreid, millele tähelepanu pöörata. Selles osas on abiks info kolesterool.net ja toitumine.ee netilehekülgedelt.
Heade soovidega,
dr.Ehala