Rasvaprotsendi muutus 08.10.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Mida tähendab keha või organismi rasva protsent. Maikuus, Maijooksul mõõtes, oli see mul 32,5 ja mulle öeldi, et see on normaalne. Oktoobris apteegis mõõtes oli see 40,9 ja öeldi, et see on ülikõrge. Ma tegelen regulaarselt tervisespordiga ja toitun tervislikult. Minu kehamassi indeks on 22,2. Vööümbermõõt on 75 cm. Nii et kõik muu on normaalne. Millest on tingitud rasva protsendi nii suur muutus nii lühikese ajaga ja mida teha, et seda jälle normaalseks saada? Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Rasvaprotsent näitab rasvamassi koguhulka kehakaalust. Naisterahva puhul loetakse normaalseks rasvaprotsenti suurusjärgus ~30%, kuid siin tuleb arvestada ealiste iseärasustega. Enamkasutatavad rasvaprotsendi mõõtjaid (kaaludele lisatud ning need mida kasutatakse sageli terviseklubides, spordivõistlustel ja apteekides tehtavatel kontrollidel) ei ole tehnilistel põhjustel väga täpsed. Saadud näidud võivad olla küll orientiiriks, kuid siinkohal näitavad teie kaal ja vööümbermõõt paremini teie keha seisundit kui kirjas toodud protsendid. Kirja põhjal usun, et muretsemiseks pole põhjust. Rasvaprotsendi ülitäpseks mõõtmiseks kasutatavd meetodid tavapraktikas kättesaadavad pole, kuid mõnede spordimeditsiini keskuste kui ka teiste raviasutuste juures on mõõtjaid, mille usaldusväärsus suurem.
Heade soovidega, dr.Ehala