Puhitised kõhus 05.06.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Olen 169 pikk ja kaalun kusagil 70, aga ma tahaksin väga kaalust alla võtta. Ma jooksen ülepäeviti kusagil 5 km ja püüan toituda normaalselt. Ka mul probleemiks kõhupuhitised. See on niimoodi, et teatud aeg mul on kõht korras ja siis mingi aeg läheb kõht väga kinni ja tulevad gaasid ja kõht on nagu punnis.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Sarnaseid küsimusi on hästi palju, kuid nii nagu kõigil kordadel vastan ka siin, et nägemata inimese toitumis- ja liikumiskava lähemalt on konkreetseid soovitusi raske anda. Esmalt soovitan üle kontrollida, kas tarbitud energia ja kulutatud päevane energia on tasakaalus. Selleks võib kasutada programme, mis on üleval niäiteks toitumine.ee kui kaaluabi netilehekülgedel. Mis puudutab kõhukinnisust, siis siin on esimeseks vaja üle vaadata päevane vedelikutarbimine, sealhulgas vedelikurohkete toitude tarbimine. Saiatooted, liigne maiustamine kui ka kiirtoit ning vahel ka piimatoodetega liialdamine võivad olla teie poolt mainitud kaebuste põhjustajaks. Teine kord võib kõhukinnisuseni viia aga ka see kui vähendame oma menüüs liialt rasvade osakaalu. Samuti on oluline seegi, et sööksime regulaarselt ning mis puudutab igapäevast liikumisaktiivsust, siis seegi on määrav hea seedetegevuse tagamiseks. Seedetegevuse normaliseerimisele võib teinokord kaasa aidata kuur probiootikumidega (N: Beneflora, Linex Forte, vmt).
Heade soovidega, dr.Ehala