Kaalust mahavõtmine ja unetus 05.01.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 45a naisterahvas. Tugevalt ülekaaluline.
Mure järgmine. Olen vahelduva eduga püüdnud kaalust alla võtta, küll kaalujälgijate rühmas, küll iseseisvalt. Käidud on ka kaalukabinetis tervist kontrollimas ja menüüd korrigeerimas. Kõik oleks nagu korras ja saan kõigega hakkama, tean palju päevas kaloreid pean tarbima, teen ka mõõdukalt sporti jne. Aga ma ei saa aru, miks tekib unetus? Kui hakkan liigselt sööma - magan nagu kott, kui aga normipiires, siis magada ei saa. Uni hakkab järkjärgult vähenema, kuni olen praktiliselt unetu. Kaal hakkab küll langema, aga magada ei saa ja see kurnab väga ära. Olen kunagi isegi 35 kg maha võtnud ja siis tagasi söönud kõik, kuna ei suuda magamata olla. Olen perearstile sellest rääkinud, aga ta ei usu, et see on söömisega seotud. Kuna stressi tööl ja kodus ei esine, siis arvan, et ikka toitumises probleem, et magada ei saa. Kuna 10 a tagasi kaalu langetades tekkis samuti unetus, siis arvan, et see ei saa olla ka veel üleminekuea probleem (päevad käivad normaalselt ja kuumahoogusid ei esine).
Mis nõu mulle annaksite? Millistele toiduainetele peaksin rohkem tähelepanu pöörama, et ei tekiks ehk teatud ainete puudust organismis, mis võiks und mõjutada? Kas on ka teistel selline probleem või olen ainuke?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Uni ja toitumine on omavahel kindlasti seotud ning võimalik, et dieediperioodidel on teie menüü olnud selline, et unehormooni teke on häiritud. Meie naised oleme selles suhtes tundlikumad. Võin öelda, et te ei ole ainuke oma probleemiga. Soovitaksin teil lugeda sellist raamatut nagu "Hea tuju dieet" - J.J. Wurtman. Ma ei saa küll kindlalt väita, aga kui teie unetuse probleem on seotud toiduainete valikuga dieediperioodil, siis võiks selles raamatus väljapakutu olla just teile sobiv.
Heade soovidega, dr.Ehala