Kõhuvaevused. 10.12.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Olen 13aastane tütarlaps. Ma olen kannatanud kõhuvalude ja kõhulahtisuse all paar kuud rohkem kui 2 aastat. Mu kõht valutab iga päev, aga õnneks mitte koguaeg, vaid hooti. Mõnel päeval on suuremad valud, mõnel päeval väiksemad.

Olen kõhuvalude pärast olnud 4 korda haiglas. Kui ma esimest korda läksin, ei osanud ma midagi arvata, mis mul olla võiks. Läksin uuringutele. Olin haiglas 2-3 päeva. Mult võeti vere-, uriini- ja kakaproovi. Siis tehti mulle veel ultraheli. Ultrahelist selgus, et mul on sapikivid. Arstid olid mures, sest ma kurtsin valusid veidike teises kohas, mitte sealt, kus sapikivi tegelikult peaks valu tegema. Arstid ei osanud/suutnud tol hetkel aga midagi otsustada ja nad lasid mind koju.

Järgmine kord läksin sellepärast haiglasse, et ma ei saanud isegi enam koolis käia. Mul oli kõht kogu aeg lahti ja valutas (hooti). Nad panid mu intensiivpalatisse. Nad tahtsid teha operatsiooni, aga kuna tol hetkel mu ema ei olnud Eestis ja ei saandu allkirja operatsiooniga nõusolekuks anda, jäi asi katki ja ma olin seal ainult 1 ööpäeva. Ma ise ka ei tahtnud seal eriti olla. Mu kõht valutas kohutavalt ja nõudsin, et mind koju viidaks (tol hetkel oli minu juures seal mu vanaema).

Mu ema ei osanud midagi teha. Ei osanud kusagilt abi ega lahendust otsida. Mu ema sõbranna soovitas ühte imearsti, kelle juures me ka käisime paar korda. Sain sealt nõelravi ja ka veel paar asja. See veidike aitas. Valud läksid harvemaks, ei olnud enam nii hullud. Kõik hakkas paremuse poole minema. Lõpetasin seal käimise. Elasin paar kuud väiksemate kõhuvaludega, ei kurtnud.

Valud tulid aga mõne aja pärast tagasi. Veel hullemal ja valusamal kombel. Ei saanud midagi süüa, sest kohe tulid valud tagasi. Läksin siis kolmandat korda haiglasse, olin seal 3-4 päeva. See oli minu kõige hullem haiglas olek. Ma pidin sondi neelama ja jällegi ultrahelidel käima. Arstid otsustasid lõpuks mul sapikivid ära lõigata, kaua ma ikka piinlen.

Operatsioon siis tuligi suve alguses, kui oli algamas kolmas aasta kõhuvaludega. Operatsioon kestis nagu operatsioon ikka. Veidi erilisem võis see olla sellepärast, et tavaliselt nii noortel inimestel ei ole sapikive ja ma ei ole ka eriti tüse. Hetkel kaalun ainult 47kg ja olen 170cm pikk. Mõndade arust on see isegi alakaal. Operatsioonil käidud, hakkas kõik uuesti. Sööma õppimine, vastikute toitude söömine seal haiglas oli väga kurnav ja ma võtsin tõesti päris korralikult alla.

Kui ma koju läksin, hakkasin jälle tavaliselt sööma. Olen tõeline hea toidu armastaja. Armastan käia kallites restoranides ja nautida head toitu. Nüüd aga on täpselt sama asi mis oli enne operatsiooni jätkunud. Igapäevased kõhuvalud ja kõhulahtisus ei ole mulle võõras. Söön loperamidi, et kõht ei oleks lahti, aga olen ka seda juba nii palju aastaid võtnud, et mul tekib selle peale juba okserefleks.

Lõpuks jõuan siis ka küsimusteni :)

Mida ma pean sööma?
Mida ma tohin süüa?
Mida ma Ei tohi süüa?
Kuidas ma pean käituma,toimima?
Kuidas valudega hakkama saada?

Põhiline mure seisnebki selles, et mida süüa? Mida mitte süüa? Tahan leida dieeti, et valudest vabaneda! Loodan väga, et saate mind aidata.

Ettetänades, B.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lugedes seda pikka ja põhjalikku kirja jääb esialgu mulje, et valude põhjus ei pruugi olla ainuüksi tekkinud sapikivides vaid veel milleski muus. Võimalik, et kestvate kaebuste taga on mõne toiduaine talumatus, toiduallergia või ka mõni diagnoosimata soolestikuprobleem. Teadmata, milliseid uuringuid teil on juba teostatud ei saa ma oma vastuses olla väga konkreetne. Igal juhul soovitaksin jätkata uuringuid.
Mis puudutab toitumist, siis oleks hea kui saaksite tulla vastuvõtule, pidades eelnevalt toitumispäevikut nädala-paari jooksul. Päevikusse tuleks kirja panna toidukordade kellaajad, orienteeruvad toidukogused kui ka lahti seletada toiduportsjonite sisu. Päevik aitaks paremini välja selgitada toiduaineid, mis enam mõjutavad seedetegevust ning seeläbi saaks anda ka konkreetsemaid just teile sobivaid nõuandeid.
Üldised esmased nõuanded oleks järgmised. Süüa tuleks pigem väikeste portsude kaupa, aga see-eest sagedamini. Toiduvalmistamisel tuleb eelistada kergeid töötlemisviise (hautamist, keetmist, vokkimist). Vältida tuleks liigrasvaseid ja vürtsikaid toite kui ka liigset maiustamist. Pikalt kestnud kõhulahtisus on kindlasti kahjustanud soole mikrofloorat. Siinkohal võiks toetavat funktsiooni omada kuur probiootikumidega (saadaval apteegis käsimüügis). Kui otsustate tulla vastuvõtule, saate registreeruda meili teel: toitumine@kliinikum.ee Mainige sel juhul kirjas, et olete saatnud eelneva kirja kliinik.ee aadressil.
Heade soovidega,
dr.Ehala