Punnid ja magusasöömine 24.11.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, ma olen täiesti normaalkaalus olev 20aastane neiu. Üritan end hoida eemale šokolaadist ning toituda igati tervislikult. Muul ajal nädalas on kõik korras - enesetunne hea, kõht täis ning pole vajadustki haarata midagi magusat.

Kuid see üks-kaks korda nädalas tuleb hullem magusaisu peale. Ja ega ma siis ei piirdu 100g šokolaadiga. Eelmise nädala laupäeval sõin ma ära nt 100g šokolaadi, 2 šokolaadikommi ning pühapäeval sõin ära tüki šokolaaditordist ja kokku 300g šokolaadi ning veel õunakooki.

See pole küll mu kaalule mõjunud, kuna teen trenni ning muul ajal tarbin ülivähe suhkurt (pm ei tarbigi) ning paha pole mul sellisest magusakogusest kunagi hakanud.

Sel esmaspäeval sain siiski tagasilöögi. Mul olid kõhus kohutavad kõrvetised hommikul ning kehale tekkisid mingid punased sügelevad punnid...
Küsimus olekski selline, et kas see võis tekkida tarbitud suhkrust või, ma olen kuulnud, et liiga palju šokolaadi süües tekib allergia? Või võib põhjus muus olla? Ning millest võib olla tingitud selline isu magusa järgi?
Minu päevamenüü on tavaliselt selline:
Toiduaine Kogus
HOMMIKUSÖÖK
1. tass musta kohvi
2. viil leiba
3. õun (200 grammi )
4. keedumuna või värske /hapukurk

LÕUNASÖÖK 13:00
1. riis (täiesti paljas keedetud, isegi soola pole lisatud) või kausitäis mingit suppi

VAHEPALA 15:00
1. 2 õuna (u 400g)

ÕHTUSÖÖK 18:00
1. Haps (400 grammi )

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lugedes teie kirjapandud menüüd ei saa ma seda antud hetkel pidada tasakaalus olevaks (normaalseks). Eelkõige soovitan teil tutvuda toitumise põhialustega, selleks et õppida oma kehale tagama vajadustele vastavat energia kui ka toitainete hulka. Tutvuge alustuseks leheküljega toitumine.ee
Tarbides liialt vähe süsivesikuid on loomulik, et tekivad magusasööstud, mida on võimalik seega vältida. Viil leiba ja pisut riisi ei kata kindlasti päevast süsivesikute vajadust, seda enam kui olete trenniinimene. Ja veel, pigem lubage pisut šokolaadi iga päev. Tekkinud reaktsioon võis olla seotud mõne toiduainega (sh. šokolaadiga). Kirja põhjal seda siiski konkreetselt otsustada ei saa.
Heade soovidega, dr.Ehala