Kõhukinnisus 14.11.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
mure kõhukinnisusega, sain just 24, probleem kõhuga juba mitu aastat.
Püüan igati korralikult toituda, aga miski ei aita.
Hommikuti söön alati neljaviljahelbe putru, lõunal suppi või praadi(valin alati midagi kergemalt seeditavat, õhtul samuti suppi,putru vms. Õunad, juurviljad, köögiviljad, jogurtid (Activia, Dr Hellus ) on iga päev mu menüüs. Rämpstoitu üldse ei söö, igal õhtul võtan ka Techolaxa puuviljakuubiku, aga ei midagi, 1-2 korda käin nädalas vetsus. Kui neid kuubikuid ei võtaks, siis ei lähekski vist vetsu...Kõht on alati nii punnis, kõhutuule lõhnast tundub et vahel lausa käärin juba seest...Tunnen ka, et sool on täis, aga välja ei tule midagi. Kas see jääbki elu lõpuni nii?? Kas soole tegevust korda ei saaks kuidagi? Mõistus on otsas, ei oska enam midagi proovida, samuti on see nii kurnav...
Käin ka 2 näd trennis, näd vah tavaliselt ka tantsimas, nii et kehalist aktiivsust on. Lisakilod tulevad ka nii kergelt selle probleemi tõttu...
Olen väga palju lugenud igasuguseid artikleid kõhukinnisusest ja toitumisest - järgin neid, aga ei midagi...
Mida teha?? Äkki on mul midagi viga??

Eve

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna kirja põhjal on teie toitumise üle siiski raske otsustada lisan mõned omapoolsed soovitused.
Nii nagu te ilmselt teate on oluline tarbida piisaval hulgal kiudaineid, kuid nende sisaldust oma igapäevases menüüs võiks tõsta järk-järgult, selleks et soolestikku viimastega harjutada. Head on nisukliid, mida võite lisada näiteks pudrule (kuni 15. gr päevas). Koos kiudainete kasutamisega on oluline suurendada vedelikutarbimist isegi kuni 1,5 L päevas. Pöörake rõhku sellele, et teie igapäevases menüüs oleks vähemalt 200. gr köögivilja. Soolestiku töö parandamiseks võite teha ka paarinädalase kuuri probiootikumidega (Beneflora, Linex Forte, Lactoseven, vm). Jälgige, et te ei liialdaks piimatoodete ja magusaga. Loomset päritolu rasvu sisaldavate toiduainete kõrval (liha-, piimatooted) kasutage iga päev kindlasti ka taimset päritolu rasvu sisaldavaid toiduaineid (taimeõlid, seemned, pähklilised, jm). Peale kirjas mainitud treeningu oleks oluline, et liikumist jaguks igasse päeva (mitte vähem kui 30. min). Head on ka kogu korsetivööd tugevdavad harjutused.
Kui kaebused jäävad püsima tasub loomulikult nõu pidada arstiga.
Heade soovidega, dr.Ehala