halvad toitumisharjumused 10.07.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

ma olen 15aastane tüdruk. kaalun 45 ja pikkust on 163cm. on päevi, kui mu kaloraaž ei ületa 900kaloritki aga samas järgmisel päeval on see kohe 3000-3500kalorit. ma söön õhtuti, pidevalt. kui ma sööma hakkan siis ma enam ei peatu. minu jaoks pole mingi nali terve suur röstsai(500g) ära süüa ja sinna juurde veel pakk viinereid,sokolaadi ja küpsiseid ja mida iganes veel. kui see ongi nii,et mingi päev söön 900kalorit ja siis järgmine päev 3000kalorit ja siis saan jälle toiduga 900kalorit umbes ja sis uuesti kuskil 3200kalorit, kas ma hakkan siis juurde võtma või ei toimu minuga midagi? mul on vahest lihtsalt isud, kõht pole tühi,aga pean sööma ikkagist sest tunnen et see on hea ja see teeb mulle head. ma ei teagi päris täpselt ise ka mis mu küsimus on...ja kellegi juurde pöörduda ma ka ei taha, tahaksin lihtsalt et keegi ütleks mulle kas ma hakkan juurde võtma sellise söömisega või ma võin endale ülepäeviti sisse süüa ükskõik mida olenemata kellaajast.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Toitumisest rääkides ei saa vaadata ainult toidu kaloraaži ehk siis toidust saadavat energiat, selle kõrval tuleb samavõrra tähelepanu pöörata toidu toiteväärtusele. Toit, mida sööme, peaks andma meile kõike seda, mida meie keha hetkel vajab. Kui toitume ühekülgselt või sööme pidevalt vaid liigselt töödeldud toitu võib juhtuda, et oleme küll energia mõttes oma keha vajadused täitnud, kuid puudu on erinevatest vitamiinidest, mineraalainetest või millest iganes, mida meie organismil hetkel vaja läheb. See omakorda võib olla üheks pideva näljatunde põhjuseks. Samuti töötab meie keha paremini kui toitume korrapäraselt. Varem või hiljem viivad mistahes liialdused (olgu see siis ala- või ülesöömine) häiretele organismi töös. Kindlasti soovitan sellist toitumismustrit muuta.
Heade soovidega, dr.Ehala