Söömishäired 06.06.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere !
Olen 15 aastane tüdruk ja mul on suur mure seoses söömisega .
Umbes 5 kuud tagasi alustasin dieediga ,kuna avastasin ühel hetkel ,et olen liiga paks . Olen 170 pikk ja kaalusin tol hetkel 63-64 kilo nüüdseks kaalun 53 kg . Vahepeal olen ka 50 kg kaalunud aga seoses ülesöömistega olen juurde võtnud .
Mul on olnud selle aja jooksul perioode , kus pole mitu päeva mitte midagi söönud olen ainult vett joonud ja on perioode ,kus olen ka enam-vähem normaalselt toitunud . Ma mõtlen päevast päeva ainult toidule nagu oleks see kõige tähtsam .
Viimasel ajal on mul pidevalt olnud ülesöömisi ning pärast olen lihtsalt näpud kurku ajanud ja kõik välja oksendanud , kasutan ka igasuguseid võimalikke figrua teesid ja muid lahtistava toimega preparaate. Ma väga kardan ,et tegemist on buliimiga ja ma tean ,mis kõik sellega kaasneb . Juukseid langeb mul juba praegugi tohutult . Ma tean ,et peaksin arsitga otse ühendust võtma aga ma tõesti ei soovi seda ja ilmselgelt ma ei teeks ka seda. Ka menstruatsioon on ära jäänud ,seda pole mul mingi 3-4 kuud olnud .Tahaksin tulevikus väga lapsi saada aga kui ma nii edasi jätkan siis poleks see ilmselt hiljem lihtsalt võimalik. Mul on väga raske ,ma lähen väga kergesti närvi ja hakkan ka nutma kergesti . Mul on koguaeg sihtmärgiks 48 kg ja ma ei tea miks . Mul ongi plaan jälle uuesti korralikult dieeti pidama hakata ,et selleni jõuda .
Äkki suudate mind aidata !

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tänan, et jagasite oma muret, sest juba antud samm on iseenesest esimene tegu oma tervise heaks. Vajate praegu toetust ja nõustamist, et sellest seisundist välja tulla. Uus kaalulangetamise etapp viib vaid keha üha enam tasakaalust välja. Probleem peitub ju milleski muus, mitte kaalus ning selleks et taas endaga sõbraks saada ja elust rõõmu tunda on vaja lubada ennast praegu aidata. On vaja minna ja küsida abi. Ühel hetkel võivad taolised häired (toitumishäired) areneda nii kaugele, et põhjustavad organismis muutusi, mida enam parandada ei saa. Praegu on õige aeg teha see samm ja pöörduda arsti vastuvõtule. Eelkõige soovitaksin Tartus TÜ Kliinikumi Psühhiaatriakliiniku juures olevat toitumishäirete keskust (dr. A. Järv, jt). Te vajate hetkel nii psühholoogilist kui toitumisnõustamist. Leidke sõber-kaaslane, kellega saate seda probleemi jagada ja kes teid toetaks. Parim oleks muidugi kui see inimene kuuluks teie pereringi. Alustada võite ka oma perearstist.
Heade soovidega, dr.Ehala