Vajan abi 31.05.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen N, 19, 163-164 cm ja ~75 kg. Varem olin normaalkaalus, kaalutõus algas u 3 aastat tagasi, kui hakkasin uues koolis käima, ning pereprobleemid tekkisid. Ma ei oska enam midagi ette võtta. Olen kõike proovinud (paastud, dieedid, aktiivsem liikumine jne.) Kuna elan väikses linnas, pole erilist trenni tegemise võimalust ka. Olen pidevalt stressis, paar kuud olin antidepressantide peal (välja kirjutatud, käisin mitu kuud ka psühholoogil, kuid mitte toitumise pärast), lootsin et sellega kaal võib-olla ka alaneb, kuid ei. Kaal kogu aeg kõigub ja alla 72kg ei lähe. Mul on kujunenud välja söömishäire, vahepeal oksendan toitu välja, mõni päev ei söö midagi, siis on jälle suured õgimishood. Ma olen pidevalt masendunud ja mõtlen 24/7 toidule ja oma kaalule ning välimusele. Ma olen seltskonnast tagasi tõmbunud ja ei taha inimestega suhelda. Kuna olen hüperaktiivne, on mul suured meeleolumuutused, ärritushood jms. üldse ärritun nüüd viimastel aastatel kiiremini ning ei suuda ennast kontrollida. Ma oleksin nagu kogu kontrolli enda ja oma käitumise üle kaotanud.
Olen uurinud internetis ka võimalus ja kohti, kuhu söömishäire puhul pöörduda võiks, kuid olen leidnud vaid tasulised nõuandalad ja kliinikud, mida ma kahjuks majanduslikel põhjustel lubada ei saa.
Ma ei oska enam midagi peale hakata. Ma lihtsalt tunnen, kuidas mu elu laguneb, sest kui kõik teised mõtlevad lõpetamisele, uue elu algusele (ülikool, välismaal õppimine, korterid jne) mõtlen mina vaid oma kaalule ja toidule ja lihtsalt vihkan ennast. Ma ei lase mitte kedagi endalelähedale ning mul on kogu aeg tunne, et kõik vaatavad jälestusega mu keha. Ma ei oska elust enam rõõmugi tunda.
Mida teha?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Soovitan teil pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriakliinikusse, kus on vastav toitumishäiretega tegelev üksus ja vastuvõtule saab pöörduda ka haigekassa alusel.
Heade soovidega, dr.Ehala