13 aastat vana ja 75 kilo 20.05.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

13 aastane tüdruk on 170 cm pikk ja kaalub 75 kilo.Menses algas kohe, kui 13 sai. Varem tegi kõvast sporti, nüüd enam kooli kõrvalt ei jõua trennis käia. Sööb normaalselt, so hommikuti teen võileivad 2 tk kas lahja juustu või kalaga, lõunat sööb koolis ja õhtul siis soe toit kodus ( kella kuue paiku õhtul). Magusat püüan osta võimalikult vähe, kuid olen aru saanud, et õppiv laps päris ilma ka ei saa.Magusaks kas lastejuustuke, jogurt vms. Tüdruk piimatooteid ei armasta, so piima üldse ei joo. Õunad- apelsinid vahepalana, samuti lahja jogurt, helbed. Omale tundub, et valesti ja palju ei söö, kaal aga kasvab. Koolis narritakse jne. Sooviksin nõu saada, mida laps valesti sööb või peaks kaloreid/koguseid veelgi vähendama või hakkama hoopis nälgima?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Saan vaid oletada, et tegu on päeva peale kogunevates liigsetes kalorites, mis võib olla üheks kaalutõusu põhjustajaks nagu ka liikumisaktiivsuse langus. Soovitan siikohal pidada toitumise kohta nädala jooksul päevikut ning seda siis analüüsida. Abiks võite kasutada terviseinfo.ee leheküljel olevat toitumisprogrammi, et saada aimu kuipalju üks või teine toiduaine kaloreid annab ning milliseid toitaineid sisaldab. Toitumise kõrval on oluline pöörata tähelepanu siiski ka liikumisele (võimalusel spordi tegemisele).
Heade soovidega, dr.Ehala