mure kaaluga 18.05.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 20a neiu. Probleem seisneb selles, et tahaksin võtta veel paar kilo alla, kuid mitte kuidagi see ei õnnestu. Olen 160cm ja hetke kaal kõigub 64-65kg. KMI järgi on see täpselt ülekaalu piiril. Seega oleksin juba isegi rahul, kui kaal 60nele saaksin (kuigi ideaalkaaluks pakutakse mulle 55). Toitun enda meelest täiesti normaalselt, mõnel päeval isegi vähem, kui võiks. Kaloraaži üle 1500-1600 ei lase päeva kohta. Trenni teen minimaalselt 3x nädalas või tavaliselt 4, kas siis aeroobset või jõutreeningut 60min korraga. Plus kõnnin igalpool jala. Küsisin ka nõu oma perearstilt, kes lihtsalt ütles, et mul pole häda midagi ja soovitas tervislikku toitumise kohta uurida. Aga seda olen ma ju teinud!

Samuti on mul probleeme kõhukinnisusega. Kas see võib seotud olla? Või siis ongi minu optimaalne kaal 64-65, millest enam alla ei saagi? Igatahes mõistus on otsas. Äkki oskate midagi soovitada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Vihje kirjas, et toitute normaalselt ei anna kahjuks mulle mingit informatsiooni teie tegeliku toitumise kohta. Võin vaid oletada (võttes arvesse püsivat kõhukinnisust), et mingis osas on teie menüü puudulik. Soovitan teil panna nädala jooksul kirja kõik mida sööte ja joote ning seda siis analüüsida: kas menüü sisaldab piisavalt kiudainerikast toitu (täisteratooteid, puu- ja juurvilju), kas päevane vedelikukogus on piisav, jne. Sageli kiputakse kaalulangetamise eesmärgil vältima liialt rasvu, mis ei ole kindlasti mõistlik. Abi enda toitumise analüüsimiseks võite saada terviseinfo.ee leheküljelt, millelt leiate toitumisprogrammi. Ja veel, viies päevase kaloraaži liialt alla võib ka see olla nii kõhukinnisuse põhjustajaks kui kaalulanguse taksitajaks. Olete oma kaaluga normi ülemisel piiril ning sestap ei peaks te organismi rangetele piirangutele allutama. Tehes trenni on 1500 kcal (või veelgi vähem) päevas teie jaoks liiga väike saadav energiakogus. Võttes kirja kokku, soovitan seega veel kord oma toitumine ja päevane liikumisaktiivsus üle analüüsida ning kui jääte hätta, võite tulla vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala