jube alakaal aastaid 16.05.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20 aastane neiu pikkust 166 cm ning kehakaal ainult 39,9 kg .Söömine täiesti korras ning näksin isegi ,siis kui pole söögiaega . 9 Klassis oli mu kaal 42 kg ...see hakkas 10 klassis langema kuniks oli 36 kg .Olen proovinud süüa võimalikult palju kaloreid ,rasva ja kõike muud ,et juurde võtta ,senini on suht tulutu .Naistearst ja veel üks inimene on siin juba paanikas ja ajavad mulle juttu ,et söön vähe jne. Räägivad ,et mul pole elujõudu sedasi ning laste saamine ka ohus .Analüüsid korras ( veri,kolesterool,veresuhkur jnejne )Päris üle oma võimetepiiri ma ka süüa ei saa juu.Mu magu pole just eriti suur ..sisse mahub kuni 3 kartulid ,klaas mahla,piima vms . See pole minu meelest halb kogus,arvestades ,et vahepeal närin puuvilju,komme ja muud sellist kraami veel lisaks. Mingi edu saavutasin kõhtu nats ikka on ,aga käevarred ning jalasääred kondised. Mida ma tegema peaks ,olen kõike proovinud ..järsku peaks koostama mingi dieedi kava mille järgides ehk saaks seda kaalu 39-40 pealt no kasvõi 50 kg ..siis oleks kh õnnelikum juba.ON võimalik sellist toitumisplaani vms koostada ja palju see maksta võiks ? Ma Tallinnas ei ela ,kuid ehk mingi lahenduse ikka leiab .Palun andke nõu ....mida teha =( ??? Ette tänades !!!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirjas mainitud üldanalüüside kõrval võiks kontrollida ka kilpnäärme tööd ning võimalik, et ka mõnede muude organsüsteemide tööd, mille vajalikkuse üle saab otsustada arst. Kaalu on teie pikkuse jaoks vähe ning arusaadavalt paneb see lähedasi muretsema. Ise soovitaksin teil pöörduda Tartusse TÜ Psühhiaatriakliiniku juures olevasse toitumishäirete keskusesse juhul kui muus osas on üldtervis tõepoolest korras. Kui soovite tulla minu vastuvõtule, oleks vaja eelnevalt pidada ~10. päeva toitumispäevikut, mis lubaks analüüsida teie poolt tarbitava toidu energeetilist- kui ka toiteväärtust. Tallinna Meestekliinikus maksab esmane visiit naistele 400 EEK-i ja korduv 200 EEK-i.
Heade soovidega, dr.Ehala