kehakaalu tõus 30.03.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Olen naine, 40 a. Peale lapse sündi 7 a tagasi jäi mu kehakaal pikaks ajaks 82 kg ja alla ei läinud. Siis umbes 2.5 aastat tagasi kaotasin seoses stressiga 20 kg ja olin vaatamata stressile väga õnnelik. Umbes 1,5 aastat tagasi põdesin neeruvaagnapõletikku ja sain antibiootikume. Kuu peale ravikuuri tundsin juba, et olen kaalus juurde võtnud. (lapsena juhtus minuga samamoodi, kui põdesin angiini ja võtsin kaalus juurde 3 nädalaga 8 kg.)
eelmisel kevadel olin puhkusel ja tegin kõvasti aiatööd ja liikusin palju, kehakaal ikka tõusis.Nüüd olen kaalus need 20 kg. uuesti juurde võtnud ja lähen ikka iga nädalaga paksemaks kuigi harjumused ja päevaplaan pole eriti muutunud. Olen proovinud paari dieeti ja ka käsimüügiravimeid aga kasu pole midagi. Enesetunne on kehv ja enesehinnang langeb tänu ülekaalule pidevalt.
Hommikul ärkan 05.45, umbes 10-12 vahel söön ühe jogurti ja õuna, 15-16 vahel paar leiba juustuga vms. (tavaliselt ilma võita), 19-20 vahel söön sooja toitu. Talveperioodil jõuan koju alles 20.00 ja polegi varem võimalik süüa. Kooke ja torte pole kunagi armastanud, teed ja kohvi joon juba alates 14 eluaastast ilma suhkruta. Toorsalatid tekitavad kohutavalt gaase ja ka kõhuvalu. Vahel ka õunad. Trennis käia ka ei saa, elan maal. Talveperioodil ei jõuaks ka sest kojujõudmise ja magamamineku vahe kõigest 4 tundi, kuhu peab ära mahtuma ka lapsega tegelemine. Loodan kevade ja aiatööde peale jälle, kuigi eelmisel aastal see mind ei aidanud.... Kilpnääre korras. On suhteliselt lootusetu tunne, kuna kõigest hoolimata pole ma 1,5 aasta jooksul suutnud kehakaalu tõusu hetkekski peatada, vähendamisest rääkimata. Mida teha ja millest alustada ja kehakaalu tõusule võiks olla mõni mõistlik põhjus?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Lugedes teie kirja jääb mulje, et kogu kalorikoormus langeb päeva teise poolde kuigi tõusete väga varakult. Selles peitub ilmselt teie kaalutõusu üks põhjustest. Kuigi see on trafaretne ja kirjutan seda sageli, aga kordan siinkohal ka teie puhul - hommikusöök on oluline! Te vajate päevaks energiat ja kui te varakult kodust lahkudes ei suuda kohe midagi süüa, siis klaas mahla (smuutit) tuleb kindlasti kõne alla. Vajame päeva esimese osas kindlasti süsivesikuid (sh. teraviljatooted), mida teie menüüs jääb vajaka. Jogurt ja õun pole hommikusöögiks piisav. Tehke endale töö juurde kaasa täisterahelvestest puder, või võtke kaasa müügil olevaid täisterahelbeid-müslit, vms. Hommikusöögile võiks vabalt langeda 30-35% päevasest kaloraažist.
Oluline on seegi, et toidukordade vahed ei veniks liialt pikaks (mitte üle 4.tunni), seda selleks et hoida seedetegevus töös ja tagada stabiilne veresuhkru tase. Kui tööl pole võimalik korralikult süüa, tuleb toit kaasa võtta.
Mainite, et toorsalateid süüa ei saa, kuid kindlasti leidub köögiviljade seas neid, mis sobivad teile hautatult.
Kuna olete saanud korduvaid antibiootikumi kuure, siis soovitaksin teil teha soole mikrofloorat toetava kuuri sooletegevuse normaliseerimiseks (N: Linex forte, Erceflora, Beneflora, vm).
Mainite, et liikumisaktiivsus on vähene, kuid ka koju saab osta stepperi või mõne muu vahendi, mille abil pisutki liigutada kui päevane käidud sammude arv jääb napiks.
Enese harimiseks võib tutvuda terviseinfo.ee leheküljega, kust leiate ka toitumisprogrammi.
Muutused, mida peaksite tegema nõuavad ümberkorraldusi oma elu tavarütmis. Alustage aga tasapisi ning ärge püüdke kohe kõike muuta, sest siis tekib sageli kiiresti käega löömise soov. Oluline on see, et muutused, mida ellu viite jääksid püsima ja saaksid teie tavaelu osaks. Leidke endale mõni tugiisik, kes teid teie ettevõtmises toetaks, sellest on abi.
Heade soovidega, dr.Ehala