kõhupuhitus 16.09.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Kas oskate öelda, mis tekitab kõhugaase ja -puhitust? Juba päris pikka aega tekib mul aeg-ajalt kõhupuhitus (just nagu reklaamis: kõht paisub õhupalliks ja on valulik), samuti tekib pärast sööki (ja selleks ei peagi kuigi palju sööma) raske, täiskõhu tunne. Muidu kõhuga probleeme ei tundu, pigem on ta kinni, kui lahti, kuid see ei tundu probleemne.
Taustaks nii palju, et söön oma arust küllaltki mitmekesiselt, kuid tuleb tunnistada, et nii magamine kui söömine on olnud viimase aasta jooksul küllaltki ebakorrapärased. Samuti on olnud rohkem stressi ja väsimust. Varem olin umbes 6-7 aastat samas kaalus, kuid viimase aasta jooksul olen ka u 5kg juurde võtnud. Ma ei tea, kas see võib seotud olla, kuid sel talvel/kevadel olid mul ka väga sagedad põiepõletikud (immuunsüsteem oli üldse nõrk), mis lõpuks vaibusid, kuid mille teket siiski ükski arsti ei osanud lõpuni ära seletada. Mainiti, et põhjus võib olla ka hormonaalses tasakaalus, sooletraktis vms. Kas need asjad võivad kuidagi omavahel seotud olla?
Tundub, et muidu on nüüd tervis taastunud ja stressi ka vähem, kuid kõht ikka segab. Kas oskate soovitada mingit ravimit või pean lihtsalt regulaarsemaid eluviise harrastama? :)
Olen 26a naine.
Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Võimalik, et kõhuvaevused on seotud kirjas toodud põhjustega. Samuti võivad antud kaebused olla seotud mõne läbitud antibiootikumi kuuriga, aga ka teie toitumis- ning elurežiimiga. Kindlasti tasuks viimastele enam tähelepanu pöörata. Aidata võivad preparaadid, mis sisaldavad piimhappe- bifido ja teisi soole mikrofloorat tasakaalustavaid baktereid. Täpsemate nõuannte samisks tasuks siiski tulla vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala