Kui laps loobub liha söömisest 06.08.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen hakanud muretsema oma 12-aastase tütre toitumise pärast. Ta on täielikult loobunud liha söömisest, väites, et ei maitse ja ei taha. Tüdruk on üldse väga valiv toitude suhtes, kuigi püüan valmistada erinevaid sööke. Esialgu loobus ta punasest lihast, kuid kana ja hakklihakastet sõi ikka vahel. Nüüd ei taha ka neid enam. Murelikuks teeb see, et ta on väga väga kõhna, kooliarsti sõnul alla normaalse kaalu. Muidu terve ja aktiivne, käib trennis ja õpib hästi. Lapse isa mäletab, et ka tema ei tahtnud selles vanuses liha süüa.
Kas see võib olla vaid lapse tuju ja läheb kasvades üle või peaksin muretsema tema tervise pärast? Kuidas saaksin teda kaalus juurde võtma?
Lugupidamisega
mures ema

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie mure on põhjendatud. Nõu on siin raske anda ja vägisi taolist situatsiooni ei muuda. 12. aastasele on aga võimalik juba selgitada, miks me midagi vajame ja kust antud ained menüüsse tulevad. Lihast ja lihatoodetest täielik loobumine tekitab organismis tavaliselt puudujäägi mitmetest elementidest (raud, vitamiin B12, jt), mis on üliolulised normaalse vereloome jaoks, aga ka teiste tähtsate funktsioonide tagamiseks. Selleks et saada need elemendid kätte muudest toiduainetest on vaja täpseid teadmisi, mida tavaliselt napib. Soovitan teil pöörduda perearstile ja teha kontrollanalüüsid. Pikaaegse rauapuudusega võib lisaks kaasneda ka väsimus ja töövõime langus ning see võib mõjutada kasvava organismi normaalset arengut. Kui aga laps siiski keeldub antud toiduainetest, tuleb teatud juhtudel kasutada vastavaid toidulisandeid.
Heade soovidega, dr.Ehala