kaal tõuseb kõige kiuste 06.03.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mõnes mõttes kogenud kaalujälgija. 3 aastat tagasi võtsin 9 kuuga alla umbes 30 kilo ning umbes 1,5-2 aastat õnnestus mul enam-vähem ka seda hoida. Nüüd viimase aasta jooksul on kaal aga järjepidevalt tõusnud, kokku ligi 10 kilo ning seda vaatamata asjaolule, et üritan üsna järjekindlalt kaalu säilitada/langetada toitudes tervislikult ning liikudes korrapäraselt. Olen üritanud vältida mõtet, et sellel võib olla mingi muu põhjus peale minu enda iseloomutuse, sest aeg-ajalt tuleb ju ikka ette päevi, kui ei ole võimalik täpselt toitumist jälgida või sünnipäevadel käimisi, kus sööki tuleb kaugelt rohkem, kui inimene vajab. Alates jaanuarist olen söömise üles kirjutamisel olnud eriliselt järjekindel, kuna eesmärgiks on kindel kaalust alla võtmine, siis olen seadnud erinevaid eesmärke päevases kaloraažis ning alates jaanuarist olen seda vähendanud 1600lt juba 1200ni, kuid tulemust ei mingit. Kuigi ka nüüd on olnud päevi, mil toitumist üles ei märgi, aga mulle tundub järjest rohkem, et see ei saa enam olla põhjuseks, 30 kilo kaotamisel käis see kõik ju PALJU lihtsamalt. Näiteks viimasel 2 nädalal on keskmine kaloraaž päevas jäänud natuke alla 1500kcal (kõikudes vahemikus 1200st 2200ni), kuid mu kaal ei ole langenud mitte grammigi, pigem on tulnud juurde, kui ühel päeval tarbida 2000kcal. Mõistus enam ei võta, mida tegema peaks.

Taustinfoks nii palju, et olen 28-aastane naine (lapsi pole), kaalun ~75 kilo ja olen 165cm pikk. Toitumist püüan seada nii, et see oleks võimalikult mitmekesine (see on eesmärk omaette, kuna söömine mulle iseenesest meeldib, siis see aitab ka ülesöömise vajadust vaos hoida), rasva osakaal ~30%, süsivesikuid ~50%, sporti püüan teha 3 korda nädalas, mis tihtipeale ei tule küll välja, eriti praegusel viiruste levimise perioodil, aga annan endast parima.

Kuna endal enam mõistus peale ei hakka, mida teha, siis oleks väga tänulik igasuguste soovituste osas, et võiks oma kaalu jälle normi saada. Olen sellest juba täielikult masenduses ja väljapääsu ei paista kuskilt.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõigepealt soovitaksin püüda tagada mingi stabiilsus tetud aja vältel, hoides kaloraazi ühel tasemel. Kui liikumist on minimaalselt võiks jääda tarbitav energiahulk 1600-1700 kcal piirimaile, hoides seda päevade lõikes ühtlasena. Trenni päeval võib lubada endale pisut enam. Kui sellest pole kasu, tasuks menüü üle analüüsida. Kui vajate selles abi, võite tulla vastuvõtule võttes oma märkmed kaasa, et selgitada välja, milles võib olla probleem, et kaal ei lange.
Heade soovidega, dr.Ehala