Hirm dieedi ees??? 17.12.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline mure,et olen väga palju ülekaalus. Ole 30 aastane ja 1.62 pikkuse kohta kaalun 110 kg. Eks ma olen olnud alati natuke ülekaalus ja kaalunud alati kusagil 75-85 kilo vahel.Paar aasta tagasi suutsin dieedi abil 4 kuuga(mis kätkes vaid mõõdukat söömist ja peale 18 mitte süüa)langetada kaalu 15 kilo võtta ja 85 kilo oli minu jaoks enam-vähem normaalne kaal.Siis otsustasin,et kuna ma olen nii tubli olnud,siis ehk suudan ka suitsetamise maha jätta.Jätsingi.Aga tõenäoliselt hindasin enda võimeid ehk ülegi ,igal juhul võtsin juurde 3 kuuga 25 kilo. Vahelduva eduga olen püüdnud kaalust ka alla võtta ja kusagil 10 kilo saan alati maha ja üsna lihtsalt.Aga seda on väga lühikeseks ajaks,sest üsna pea kaalun täpselt sama palju kui ennegi.Vahepeal tegelesin ka IVF-ga.Selles protsessis kasutatavad rohud paisutasid veelgi.Trenni ei tee ja liigun suht vähe.Autoga on ju ikka mõnusam??
Tervis on kehva.Hommikuti ei saa liikuma,sest liigesed on haiged.Ülekehas käivad hommikuti valud.Ja endal on piinlik ja halb olla.
Hetkel on aga see kaal lausa hirmuäratavalt tõusnud. 110 kilo on isegi mulle liig.Olen otsustanud,et 1 jaanuarist tahan endaga siiski midagi ette võtta,et saavutaksin kasvõi kaalu 85,mis minu jaoks on talutav kaal.Aga probleem on selles,et ma kardan seda katset ette võtta.Nimelt olen ma ju ennegi dieete pidanud ja need on alati edukad.Kaotan enamasti 10-12 kilo ja seda lühikese ajaga, kuid järjepidevus puudub.Kuu aega on maksimum mis ma vastu pean.Siis hakkab jälle maad võtma ükskõikne suhtumine ja tasapisi toidukogused jälle suurenevad ja magusat suudan ma ka süüa kilode kaupa.Tahaksin lõpuks pidada dieeti mis oleks pikemaajaline ja mida ma suudaks võtta ka elustiiliks.Ma juba ette kardan ebaõnnestuda ja nii ma lükkangi kogu aeg seda dieeti edasi ja iga järgmine homne toob mulle kilosid vaid juurde.Aga ma ei taha enam selline olla,sest mul on halb ja raske olla ja IVF-võimalusi vähendab see oluliselt.Siiski pole ükski põhjus NII tähtis,et selle nimel vaeva näha.Kuna elan hästi väikeses linnas, siis ujumine ja aeroobika on jäänud unustuseks häbi tõttu(ei julge minna,et tuttavad näevad).Perearst toonitab,et nohh suur inimene ja ei saa dieeti peetud?? Kui abikaasa mainib,siis seda pean ka solvavaks....Niisiis nokk kinni saba lahti.Tahan aga ei suuda?Suudan aga ei taha?Suitsetama ka ei taha uuesti hakata,sest vanasti oli see viis kuidas toiduisu kontrolli all hoida ja oksendada ma küll ei taha.Tabletid mind ei aita.Olen neid palju tarbinud.Kust leida see jõud ja pealehakkamine,et alustada ja ka eduka lõpuni minna? Ja kuidas üle saada ebaõnnestumise hirmust?Ja kas oleks Tartu kandis mõni pädev arst kes moorali lugemise asemel võiks ka kuidagi õnnestumisele kaasa aidata??
Ette tänades L

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lugedes teie pikka ja põhjalikku kirja, julgen öelda, et teie keha on teie probleemis parimaks abimeheks. Valutavad liigesed, aga ka soov, et IVF õnnestuks võiksid ju olla need motivaatorid, mis aitaksid teil muuta oma suhtumisi ja elustiili. Kõiksugused dieedid võivad siinkohal olla vaid lühiajaliseks abimeheks. Püsivate ja kestvate tulemuste saamiseks peavad ellu toodud muudatused ka püsima jääma. Teie toiduvalik, toitumisrütm ja liikumisharjumised peavad muutuma nii, et tervisele kasulikud valikud saaksid loomulikuks elu osaks ja mitte vaid lühiajaliseks seigaks. Ütlete, et elate väikeses linnas ja seetõttu on teil häbi minna spordisaali. Alustage siis sellest, et planeerite oma päeva vähemalt 30. minutit kiiremat kõndi. Liikuge! Reegel number üks on see, et kaalu võite küll dieetidega alandada, kuid püsivete tulemuste saamiseks peab paranema ka teie päevane füüsiline koormus. Parim võimalus ebaõnnestuda on aga mõelda ette, et olete ebaõnnestunud - ja te oletegi. Kaaluprobleemiga tegelemine on pikk projekt. Kehale tuleb anda aega muutustega harjumiseks ning ka vaim vajab taolistes projektides pidevat kinnitamist. Sõna "kiire" ei sobi kaalulangetamise projekti, kui on soov saada püsivaid tulemusi. Seadke endale eesmärk, kuid iga päev keskenduge just sellele hetkele, milles olete ja täitke selle päeva eesmärgid (N: söön rohkem juurvilja ja teen kiirkõndi, vm). See annab võimaluse tunda iga päev rõõmu tehtust. Kindlasti vajaksid teie praegused toitumisharjumused ülevaatamist-korrigeerimist. Tartus teile praegu kahjuks kedagi konkreetset soovitada ei oska(Tartus on küll töös kaalukabinet). Kui leiate võimaluse võite tulla vastuvõtule Tallinnasse (tel: 533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala