alahappesus 29.10.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, kuna gastroenteroloogilt ei saa küsida, küsin Teilt. Mis asi on mao alahappesus ja kuidas ta avaldub? Ma tean, et mul vanaisal oli see (ta oli 14 aastat metsavend ja nälgis, siis olevat tekkinud ja vanemana tuli sellest maovähk ka.) Vanaisa on surnud, tema käest ei saa ma kahjuks küsida tema haiguse kohta.

Mul on aga viimasel ajal nii, et kui on rasvasem või valgurikkam toit, siis lööb raskustunde kõhtu ja rindu, nagu pall oleks seal, mis ei taha ära seedida. Süda läheb pahaks ja natuke ajab krooksuma ka. Vahel tundub, et hommikused keedumunad on õhtuni kõhus. Sellist kõrvetustunnet, mis peaks kõrvetiste puhul olema, aga pole. Pigem annab tooni südame läikimine. Vahel on sellised iiveldushood, et hea meelega oksendaks. Aga oksendada mul ei õnnestu, isegi kui tahan. Eriti lööb seedehäire välja trenni ajal. Olen aasta jooksul dieeti pidanud ja kaalu alandanud. Praegu söön u 1200-1500 kalorit päevas ja eelistatult valgulist toitu (muna, kana, kala, kodujuust, maitsestamata jogurt jne) Süsikad saan enamuses juur- ja puuviljast. Kartulit, leiba, riisi jms söön minimaalselt. Kas võib olla, et dieedist on mul alahappesus tekkinud?

Vanaisa sõi õunu hästi palju, see olevat teda aidanud. Mul aga löövad õunad laksust kõhu lahti. Maitsevad muidu küll, aga kui kolm-neli õuna süüa, siis kohe kõht lahti nagu vesi. Ja alakõhus tekivad gaasid ka. Selle tõttu söön õunu ainult õhtul, et siis seedehäire ajal magan. (Terve päeva tavaliselt ootan ja isutan, et saaks juba õuna süüa)

Olen 22a neiu, praeguseks 52,5 kilo ja 164 cm pikk. Tahan saada 50 kilo kätte, siis oleksin vast rahul (kuigi see inetu volt naba all ja hirmsad "naiselikud" puusad oleks mul vist Buchenwaldi laagris ka alles jäänud :S) Teen palju trenni, õpin ka treeneriks hetkel.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Maohappe ülesandeks on kalgendada toiduvalke, muuta toimivaks maos valke lõhustavaid ensüümid ning kahjutustada makku sattunud bakterid. Kui maohappest jääb puudu on vastavad funktsioonid häiritud, mis viib ka normaalse seedeprotsessi paigast. Lugedes teie kaebusi soovitan kindlasti pöörduda perearsti vastuvõtule, kes saab teid vajadusel edasi suunata gastroenteroloogi juurde.
Mis puudutab teie toitumist, siis kirjapandu põhjal koormate oma organismi ning toodud kaloraaž on lisanduva trennikoormuse juures liiga napp. Samuti vajaks menüü ühtlustamist ning mitmekesisemaks muutmist. Tahaks teile arstina öelda, et ükski kaalu alandav moodus pole kasulik ega tõsiseltvõetav kui selle all hakkab kannatama tervis. Lugedes teie kirja on minu esmamulje aga kahjuks just selline.
Heade soovidega, dr.Ehala