Kurb ülekaaluline. 06.09.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Olen 24 aastane naine, 170cm pik ja kaalun 78 kilo. sellise kaalu olen "saavutanud" viimase nelja aastaga, enne kaalusin kuskil 60 kilo. Elu on mul pingeline, kiire ja stressirikas ja regulaarselt trennis ma ei käi, töö on istuv. Välimus veel väga käest ära pole läinud, aga enamus kaalu on kogunenud kõhu piirkonda - kui kõhu sisse tõmban, näen veel täiesti talutav välja, muidu on kõht selline nagu rasedal. Lugesin, et see pidi olema kõige valvem variant. Enesetunne on tihti ka suhteliselt kehv, midagi ei jõua teha, tahaks ainult magada, kui varem kõhnemana olin paras külmavares siis nüüd on vastupidi - kogu aeg on palav, suvel kuumemate ilmadega oli täiesti kohutav, iga väiksemgi füüsiline pingutus ajas kohutavalt higistama ja lausa südame pahaks. Äsja käisin ka suhtliselt raskel nädalaajasel jalgsimatkal ja nüüd peale seda on enesetunne ja enesehinnang nullis, sest ei arvanud, et ma võrreldes teiste, sportlike matkakaaslastega, nii halvas vormis olen, lootsin vist, et minus peituvad veel mingid jõuvarud, aga pidin pettuma...sel ajal kui teised tundsid matkast rõõmu oli mul koguaeg hing paelaga kaelas ja pulss laes, isegi peale 20 minutilist puhkepausi oli mul pulss üle 120ne, kui ma õigesti mäletan... ühesõnaga tervis on käest ära läinud. Otsustasin siis nüüd midagi ette võtta ja järgmiseks suveks ennast nii normaalkaalu kui füüsilisse vormi saada. Mõtlesin hakata regulaarselt trenni tegema (nt trenazööril 30 - 45 minutit iga päev) kuid lisaks tahaks teada kas on olemas mingeid kaalu langetada aitavaid või söögiisu pärssivaid ravimeid, sest siiamaani pole ma suutnud üle nädala aja dieeti pidada, magusaisu saab alati võitu ja kui kõht tundub tühi, siis ei saa rahulikult isegi tööd teha enne, kui söömas käidud ja täiskõhutunne sees ja seetõttu kardan, et isegi regulaarselt trenni tehes ei võta ma oluliselt alla. :(

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tänan pika kirja eest. Lugedes teie kirjeldusi oma elust on aeg minna mõtete juurest tegude juurde. Ülekaalu ei ole ju palju, kuid kuna jõudlus on nõrk ja rasv kogunenud kõhu piirkonda, siis on need faktoriteks, mis lähiaastatel võivad hakata tugevalt mõjutama teie tervist. Treeningu ja liikumise kõrval tuleb teha korrektsioone ka oma toitumises. Eesmärgiks ei tohiks võtta lühiaegset kaalulangust ning seetõttu oleks õigem rääkida elustiili muutmisest, mitte dieedist. Kaalu alandamiseks on olemas mõned ravimid, mida vajadusel välja kirjutada. Ennem ravimite juurde asumist oleks vaja paika panna aga muutused elu- ja toitumisrežiimis. Tulge vastuvõtule ja vaatame koos, mida selles osas annaks ära teha. (tel: 533 18 008, meil- toitumine@kliinikum.ee)
Heade soovidega, dr.Ehala