kehakaalu alandamine salendavate preparaatidega ki 04.09.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 30 aastane naisterahvas ja umbes 5 aastat tagasi diagnoositi mul kilpnäärme alatalitlus. Võtan iga päev levotüroksiini (100 mikrogrammi) ja TSH on normis. Muret teeb kehakaal, mis pole küll ülemäära üle normi - kehakaalu indeks on 23, kuid siiski sooviksin 5-6 kilo alla võta. Toitun tervislikult, 3-4 korda nädalas teen umbes tund aega koormustreeningut. Kuna kehakaal püsib või isegi tõuseb väheke, olen viimasel paaril nädalal vähendanud toidukoguseid, kuid muutusi kehakaalus ei ole. Kuna soov kaalu alandada on suur, siis olen mõelnud l-karnitiini ja/või rohelist teed sisaldavate preparaatide-jookide kasutamise peale. Samas ei ole ma kindel, kas need toimivad ka sellisel juhul, kui ainevahetus ei muutu automaatselt, st seda ei reguleeri mitte niivõrd organism vastavalt vajadusele, vaid see sõltub suuresti manustatavast ravimist. Kas kilpnäärme alatalitlusega patsiendil toimub rasvarakkude suurenenud transport l-karnitiini poolt ja rohelise tee abil ainevahetuse kiirenemine sama moodi nagu tervetel patsientidel?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kaaluindeks 23 on täiesti normaalne ning otsest vajadust ega näidustust ju kaalulangetamiseks pole. Kui aga siiski peate vajalikuks 5-6. kilo langetamist tuleb see eelkõige ikkagi oma toitumise-liikumise ümberkorraldamisest, mitte manustatavatest toidulisanditest. Neist võib pisut abi olla, kuid ainult preparaatidele oma kaalulangetamise soovi ülesse ehitada ei saa. Kuna teie kaaluindeks on normaalne ja sellele lisandub hüpotüreoosi diagnoos, peate arvestama sellega, et kaalumuutused on väga aeglased. Soovitan teil esmajärjekorras üle vaadata oma menüü: vähendada ehk rasvu ning seda viimast just loomsete rasvade näol ja tõsta kergema kalorikoormusega toiduainete osakaalu (puu- juurviljad, jne). Jälgige ka koguseid ja ühtlast toitumise rütmi. Alati võite tulla konsultatsioonile.
Heade soovidega, dr. Ehala