imetava ema kaal 11.08.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere,
vanust 22; pikkus 173cm; enne rasedust 56kg, raseduse lõpuks 20kg juures, sünnitusega kadus 10g, nüüd jäänud veel 10kg turjale.... ja nüüd muudkui tuleb juurde! ainevahetus on "rikutud". tean, et ehk peale imetamist hormonaalne olukord paraneb ja ehk hakkab keha endistviisi funktsioneerima, kuid ei tahaks söötmise ajal 10 lisakilo juurde saada. üritan toituda mitmekesiselt, näksimise asemel olen söönud hoopis müslit jogurtiga/piimaga ja pikendanud nii täiskõhutunnet kuni päris söögini. joon palju. magusa olen vahetanud välja kuivatatud puuviljade vastu (dattel, banaan). imetamise ajal ei tasu ju kaalualandamisega väga tegeleda, kuid mina sooviksin seda kasvõi stabiilsemana hoida. kas on mingeid seedimist soodustavaid teesid või peaksin ma liituma "mitte peale kella 18 enam süüa"-grupiga? kas võib asi olla juba mingis häires, sest lisakilod tulid lahinal viimase 3 raseduskuu jooksul? liigutan ka vähehaaval, regulaarseks (pumpamis)trenniks pole siiani aega olnud ja ega ma ei trenninud enne rasedustki. põhiliselt on juurde tulnud kintsudele ja küünarnukist õlgadeni on pehme "võdisev" pekk(?).

arva, et imetamise lõpuks olen hiigelsuur ja siis veel raskem kilosid maha saada.

aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Alustaksin ikkagi sellest, et imetamise periood pole vast tõesti kõige parem selleks, et oma toitumist piirama hakata, kuid menüü ülevaatamisest oleks kindlasti kasu. Silma jäid järgmised lõigud teie kirjast: näksimise asemel olen söönud hoopis müslit jogurtiga-piimaga/ magusa olen vahetanud välja kuivatatud puuviljade vastu (dattel, banaan). Nii müsli kui ka kuivatatud puuviljad on üpris kaloririkkad ning ehk olete nende tarbimisega liiale läinud. Soovitan osta endale mõne kaloriraamatu, et saada parem ülevaade toiduainete energiaväärtusest nii kirjas mainitud kui ka kõigi teiste oma igapäevamenüü komponentide osas. Soovitan mõelda läbi ka kõik liikumis-treeninguvõimalused, sest sünnitusega kaasnenud kehakuju muutustest ainult toitumise muutmisega jagu ei saa. Alati võite nõu saamiseks tulla ka vastuvõtule (tel: 533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala