lapse kaal 26.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on tõsine problee, laps 1 aastane ja 4 kuune ning esinevad tõsised toitumishäired vähese söömise näol. Kaalub 8100 gr ning pikkus 76, muidu igatpidi tragi tüdruk, kuid kuidas ma saan ta sööma panna? Näksib ühte, näksib teist asja, kuid järjepidevat söömist pole.
Sündides oli kaal 3580 ja pikkust 52 cm, esimesel ja teisel kuul võttis tublisti juurde, kuid siis hakkas see kaal üha enam vähem tõusma ja mitte kuidagi polnud nõus sööma lisatoitu, ainnult 6 kuud rinda, proovitud sai erinevaid piimasegusid.
Haiglas olles kontrolliti siseorganeid, kõik oli korras ja hemoglobiin ka tänu vähesele lihasöömisele püsib stabiilsena 110-120 ringis.
Palun soovitage, mida ma peaks tegema, et last sööma panna, lisaks sellele, et viibib palju värskes õhus ja teen päevas mitmeid erinevaid toite, kuid edutult.

Murelik ema

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Usun, et tõsistest söömishäiretest on siiski veel vara rääkida, vaadates nii lapse kaalu kui kasvu kui ka arstliku läbivaatuse tulemusi. Esiteks tuleks jälgida kaalu-kasvu tabelit, mis on teie arstil kindlasti olemas. Vähese söömaga lapsi on ka teisigi ning see ei pea olema siiski veel haiguslik. Oluline on endal kehtestada lapsele kindel toitumisrütm. Kui on lubatud pidevad näksimised ei saa lootagi, et laps tegelike toidukordade ajal sööks. Seda eriti laste puhul, kelle söögiisu väike. Püüdke selgitada, mis on need toidud, mida ta siiski sööb ja tasapisi, väga väikeste palade kaupa lisage sinna uusi asju. Riidlemine ja käsu korras toppimine toovad kindlasti ainult negatiivse tulemuse. Kas mingi toiduainete grupp jääb teie lapse puhul täiesti katmata, ei saa ma kahjuks kirja põhjal öelda. Mingit imenippi mul teile välja pakkuda pole kuna kõik taolised lapsed on erinevad ja vajavad pisut omamoodi lähenemist. Ainukeseks jääb toidukordadest kinnipidamine, liigse magusa, aga ka magusa vedeliku vältimine ning uute asjade lisamine väga väikestes kogustes pika aja vältel. Väikese söömaga laps võib oma isu täis saada paarist klaasist mahlast, mis toidukordade vahel antakse, nii et ka taolistele asjadele tuleb tähelepanu pöörata. Kui kahtlete, et mingist ainest on siiski puudus võite lapse menüü lasta üle vaadata.
Heade soovidega, dr.Ehala