toitumine reflukshaigusega 09.05.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 22 a neiu ning mul diagnoositi reflukshaigus. Arst soovitas internetist uurida, milliseid toite vältida. Leidsin, et tuleks vältida rasvaseid toite, vürtsikaid toite, värskeid puu- ja köögivilju, mahlasid, kohvi, teed, piparmynti, sibulat, tomatit, nätsu. Aga selle kohta materjali ei leidnud, et mida ma rahuliku südamega süüa võin. Ehk oskate mulle nõu anda. Hetkel ei julge peale kohupiima midagi suhu pista. Lugesin veel kuskilt, et igaüks vaatab individuaalselt, mis toit tal vaevusi ei tekita. Aga mulle tuli mu haigus täieliku yllatusena, ei tunne yldse kõrvetisi.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mul oleks siinkohal küsimus, et kui teil kaebusi ei esine, siis mille alusel teile diagnoos pandi?
Üldjuhul on tõesti nii, et refluksiga haiged tunnevad üpris hästi, mis neile sobib. Muude teile antud soovituste kõrval püüdke süüa väikeste portsude kaupa ja ehk pisut sagedamini. Eelistatud on keedetud ja hautatud söögid. Lisaks ei tasuks ka täis kõhuga kunagi magama heita. Ärge siiski ka värsket päris menüüst välja lülitage, pigem sööge seda korraga vähe. Ilma puu- ja juurviljadeta peate hakkama organismile oluliste vitamiinide ja mineraalide saamiseks toidulisandeid tarbima. Gaasiga jooke oleks soovitav samuti vältida.
Kokkuvõtvalt sooviks aga öelda, et eelkõige kuulake siiski oma enesetunnet.
Heade soovidega, dr.Ehala