rasedus ja toitumine 26.04.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
küsimus selles, et olen rase ja taimetoitlane. kas peaksin midagi toitumisel eriti jälgima? millist üldist nõu oskate selles olukorras anda. selles suhtes, et söön piima ja piimatooteid, aga kana, muna, kala ja igasugust liha mitte. tahaks saada tervet ja elujõulist last. kuidas peaksin toimima? olen taimetoitlane olnud juba 9 aastat ja liha sööma hakkamine ei tule kõne allagi. ma pole ju ei esimene ega viimane taimetoitlane, kes lapse saab. kas on eesti keeles ka sellealast kirjandust nt?
Suur tänu!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna tarbite piimatooteid, siis valgudefitsiiti esineda ei tohiks. Olles pikka aega liha mitte söönud, siis ilmselt oskate juba arvestada raua kättesaadavusega toidust. Raseduse ajal tasub sellele aga veelgi enam tähelepanu pöörata ning vajadusel tuleb abi võtta toidulisanditest. Kuna rauda saame enamjaolt lihast ning viimast omastab meie organism ka paremini kui taimset rauda, võib selle kohapealt puudujääke tulla. Lisaks, kui vähegi võimalik soovitaksin teil vähemalt mõned korrad nädalas kala süüa või pöörata tähelepanu taimsetele õlidele, kus peituvad meie organismile ja eriti arenevale lootele üliolulised asendamatud rasvhapped. Eestikeelset selleteemalist kirjandust teile soovitada ei oska, aga tulevase lapse tervise huvides tasub lugeda dr. Raukase kirjutatud raamatut väikelapse toitumisest.
Alati võite küsimuste korral tulla ka vastuvõtule (tel:533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala