veider kõhukinnisus 16.04.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere,
pöördun Teie poole järgneva probleemiga. nimelt detsembrist (4 kuud tagasi) alates on mul vahelduva eduga probleemid seedimise ja seedetrakti tühjendamisega. Enne mingeid selliseid muresid ei ole olnud. olen muidu oma pikkuse kohta normaalkaalus ning liigun ka üsna piisavalt. Algas asi sellega, et mul lihtsalt oli kõht kinni, ei tulnudki nagu üldse häda peale ja pikapeale oli lihtsalt raske olla juba. Tühjendasin ennast vast kord nädalas ja siis tundus ka asi teistmoodi. Siis proovisin perearsti soovitusel Duphalaci vedelikku ja see nagu algul aitas. Aga vahelduva ägedusega kestab see probleem siiamaani. Samuti on häda kõhupuhitustega. Olen proovinud ka lahtistavat ja seedimist soosivat teed, veel proovisin Eucarboni herbal tablette ja korra-paar ka Teholaxa puuvilja-kiudaine kuubikuid. Proovin süüa tervislikult, kiudaineid, kala, juur ja puuvilju, juua palju vedelikku. Ka musti ploome ja punapeeti. Ühesõnaga mõistus enam ei võta mida veel teha ja mis viga on. Pöördusin gatsroenteroloogi poole. Ta määras mulle Duspalatin kapslid. Tegi läbi ka uuringu, aga kuna mul vist see Xprep ei toiminud vajaliku kiirusega, siis sai vaadata läbi ainult pool (u. 1m) jagu soolt. Aga sellega paistis olema kõik korras arsti jutu järgi. Spasme leidus, aga selle vastu need kapslid vist määratigi. Igaljuhul on probleem jätkuvalt olemas. Olen neid kapsleid söönud ka juba pea kuu aega ja ei näe midagi lahendavat. Varem oli mul normaalne seedimine, soole tühjendamine toimus ka iga päev või vähemalt ülepäeviti. Nüüd käin võibolla kord nädalas, vahel paar korda. Milles võib olla asi? Kas äkki võtsin liiga ruttu lahtisteid ja rohte ning rikkusin soole mikrokliima ära? Ehk siis laisa soole sündroom? Või võib asi ikka toitumises olla? kaal on siiamaani veel normaalne,l aga kui pikka aega pole jälle käinud, siis kaal tõuseb mitu kilo. mul on alaseljas l4/5 kõrgusel massiivne paremtsentraalne diski ekstrusioon diskikoe migratsiooniga kaudaalsele. Ise hakkasin kahtlustama, äkki on põhjus üldse närvides. Aga ükski arst seda ei usu, sest muud funktsioonid pasitavad korras olevat.
Tänan väga igasuguse tagasiside või nõuande eest! Väga veider probleem ja ei oskagi enam midagi nagu teha või kellegi poole abi poole pöörduda.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tänan põhjaliku kirja eest.
Pikaaegne pidev lahtistite võtmine võib loomulikult soole normaalset talitlust veelgi enam paigast lüüa, kuid antud juhul on ilmselt teie raviarstid pidanud seda vajalikuks. Teatud juhtudel võivad siiski ka närviprobleemid olla seotud seedehädadega, kuid pelgalt kirja põhjal on seda raske oletada. Tulge vastuvõtule ja püüame teie loo veel koos üle vaadata.
Heade soovidega,
dr. Ehala