rasvapõletus ja toidulisandid 22.03.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 40-ne aastane mees, pikkus 180 ja kaal nüüd 102kg. Ei meeldi see kolmekohaline kaalunumber: 102 - vana paks! Ega kaal tegelikult häiri ja olemist liikumist sega, aga nüüd tekkis siiski tahtmine taas normaalsesse kaalu tagasi saada. 85 oleks kaaluks kena number küll. Sellised siis oleksid soovid ja tahaks paluda nõu nende soovide teostuseni jõudmiseks.
Konkreetsema nõuande saamiseks siis esmalt enda harjumustest. Võib kohe öelda, et halvad need. Hommikul peaaegu kunagi ei söö, ka lõuna vahel meelest läheb. Põhiline toitumine siis õhtul 19-21 vahel, alati ei viitsi ka midagi korralikku teha ja näksin külmkapi sisu tühjemaks: juust, viinerid, suitsuvorst, sink, must leib ja lahja õlu, vahel ka mitu õlut. Töö pole ka füüsiline ja enamus käimisi saab ikka autoga tehtud. Õhtul päris diivanil ei vedele, ikka midagi saab tehtud-liigutatud ja ka jala käidud. Otseselt trenni jaoks küll aega pole suutnud leida. Põhiliseks rasvakogumispiirkonnaks on saanud just vöökoht ja kõht. Tahaks sellest päästerõngast lahti saada.
Kuidas peaksin toitumusharjumusi muutma?
Plaanis hakata tarbimama ka toidulisandeid ja kasutama sõudetrenažööri. Silma on jäänud neist need looduslikud bio-sarja tooted, neist räägitakse ka nii mõndagi head. Kas nende kasutamisest oleks ka abi. Mõjuvad need üheselt nii meestele kui naistele? Või on meestele mõned tooted sobivamad? Tuleb nende tarbimisel midagi erinevat meeles pidada võrreldes naistega?
Kavas pole hakata lihtsalt mingitest tablettidest-kapslitest toituma, ikka koos füüsilise tegevusega. Tahaks kiiremini ja tõhusamalt. Kuigi treenides ei pruugi kehakaal just päris soovitut saavutada, aga põhi eesmärk ongi just vääkoht ja üldse ülakeha vormi saada. Sai aasta tagasi ka velotrenažööri kasutatud, aga vöökoht suuht paremaks ei läinud. Juhtus hoopis sedasi, et pükstega nüüd ostmisel probleemid - kintsust kitsad. Need mis kintsust sobivad on vööst paar numbrit laiad...
Kokkuvõtlikult küsimused selle pika jutu peale:
Toitumisharjumuste muutus?
Kuidas ja milliseid rasvapõletajad võiks kasutada?
Füüsilise treeningu puhul kasutada milliseid koormuseid?

Oleksin väga tänulik nõuannete eest.

Päikselist kevadet!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tänan põhjaliku kirja eest, kuid toitumisharjumuste muutmist pelgalt kirja teel suunata ei saa. Alustage oma komistuskividest. Pange paika režiim, milles oleks vähemalt 3. toidukorda. Viinerid, suitsuvorst, õlu, jt rasva- ja kaloririkkad tooted on need, mis vähemalt kaalulangetamise perioodil peaksid jääma menüüst täiesti kõrvale. Tooge oma toitumisse kala, linnuliha ning kindlasti rohkelt puu-, köögi-, ja juurvila. Jälgige ka toiduportsu suurust. Mis puutub toidulisanditesse, siis mõningatest neist võib teatud perioodil kasu olla, kuid pimesi, teid nägemata, ma midagi soovitada ei saa. Kõige õigema treeningkoormuse panevad vast paika aga selleks koolitatud treenerid, kes võtavad individuaalprogrammi koostamisel arvesse nii teie kehalist ettevalmistust kui ka enam treenimist vajavaid piirkondi.
Kui soovite põhjalikumat nõustamist, tulge vastuvõtule (tel 533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala