proteiinidieet 10.03.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Igal pool kiidetakse taevani proteiinidieeti, mille järgi tuleb u 2 nädalat süüa ainult liha, kala, muna ja köögivilju, st loobuda süsivesikutest ning siis peaks keha minema faasi, kus tal on lihtsam oma rasvasid lagundada, kui seda valku mis toidust saab. Kas selline toime vastab tõele? Räägitakse, et on kaotatud 2 nädalaga 8 kilo. Kas süsivesikuid on tegelikult üldse toidusedelisse vaja ja kui siis milleks? Mis juhtub, kui pikemat aega sellisel dieedil olla? (Räägitakse, et neerudele ohtlik?) Kui mul ülekaalu otseselt pole (164 cm, u 59 kg), kas mul on lootust mingile tulemusele? (Tavaliselt on vist nii, et dieet mõjub seda rohkem, mida raskem ollakse?) Tahaks 3-4 kg alla saada. Muidu teen aktiivselt trenni, aga kuna praegu pooleks aastaks kodust eemal, siis pole võimalust, saan vaid omaette natuke võimelda ja jalutamas käia vms.
Infoks niipalju, et otsustasin dieeti pidada selles artiklis antud juhiste järgi: http://www.epl.ee/?artikkel=143583 Alustasin täna. Artiklist tekkis ka mõni küsimus. Mis Te arvate, miks selle järgi peab hommikul suhkrutüki sööma? Kas efekt poleks parem, kui seda hommikust süsivesikuannust poleks? (Asendasin selle meega, sest palja suhkru söömine on suht eemaletõukav minu meelest, mesi peaks ju sisuliselt sama olema, ainult kehale kergem omastada?) Kas kofeiinil on mingi suur tähtsus? (Vihkan kohvi ja asendasin selle rohelise teega) Ka lihatoodete osas pidin asendusi tegema, sest pole piisavalt kursis nt et mis vahe on fileekotletil ja naturaalkotletil, seega tegin lihtsalt hunniku puhast sealiha punasesse marinaadi sisse, et saaks iga päev tüki ahju pista. Sellel ei tohiks ju suurt tähtsust olla, et mismoodi lihatoit valmistatud on, liha on ju liha? Üldiselt, kui see dieet toimiks, oleks see minu meelest super, sest olen tõeline lihaarmastaja, magusaisu käes ei vaevle ja kartulid jätan tavaliselt üldse söömata. Ainuke probleem on see, et puuvilju ei saa süüa, mida väga armastan, muidu võiks kogu elu seda dieeti järgida.

Vabandust pika kirja ja küsimustelaviini pärast,
T.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mina ise ei pea taolistest režiimidest lugu, kuna tegu on täiesti tasakaalust väljas toitumisega. Eesmärk omaette ei ole ju ainult kaalulangetamine, vaid see, et soovitud näit ka püsima jääks. Liiga kiirelt saadud tulemus kipub ka kiirelt kaduma. Selleks et enda juures midagi saavutada, peate selgeks tegema need komistuskivid, mis teil soovitud paarist kilost lahti ei luba saada. Muidu olete varsti peale seda mainitud dieeti oma algkaalu juures tagasi ja võtate veel juurdegi. Mis puutub kaalulangusesse antud valgurežiimil, siis toimib see esimese hooga vedelikukaotuse, aga mis veelgi kurvem ka lihasmassi kaotuse arvelt (loomulikult põletatakse ka tetud kogus rasvu).
Mis puutub sealihasse, siis ilmselt seda seal dieedis siiski ei mõeldud, pigem peeti vast silmas ikka väherasvase loomaliha fileetükist valmistatud toodet. Naturaalkotleti näol on siin ilmselt mõeldud pisut rammusamat toodet, aga kuna tegu on arvatavasti tõlkega mõnest välismaa ajakirjast ei oska ma oletada, mida täpselt mõeldi. Arvan, et ka mee sisseviimine pole kurjast.
Kokkuvõtvalt, taolised dieedid on küll lühiperspektiivis ülieffektiivsed, aga kui ei kaasne muutusi edasises söömis-liikumisharjumustes, teete selle ettevõtmisega endale pigem karuteene.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev