Kehakaal! 04.03.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, olen 16 aastane tüdruk ning mul on probleeme liigse kehakaaluga. Olen 178 pikk ning kaalun 86 kg. Ma ei ole väga suure kondiga. Nelja aasta eest olin veel imepeenike tütarlaps ning peale seda hakkasid liigsed kilod tekkima. Olen viimase kahe aastaga juurde võtnud ligi 20 kilo, kõhu ja selja juures on juba venitus armid.
Olen üritanud kaalust alla võtta aga mida tihedamini ma mõtlen et ma süüa ei tohi seda suurema isu see mulle tekitab. Mul on ka väga aeglane ainevahetus ning probleeme kõhu kinnisusega, kuidas sellele lahendust leida.
Umbes neli aastat tagasi tekkisid ka perekonna sisesed probleemid ja närvi pinge tõusis ning siis taipasin, et mida rohkem ma närvis olen seda rohkem ma söön.
Kui ma koolis olen siis ei ole mul kõht üldse tühi aga nii kui ma koju lähen siis igavusest või ma ei tea millest hakkan ma muudkui sööma. Ma ei liigu eriti ega käi ka kuskil trennis, viimastel kuudel on hakkanud ka kaal jälle tõusma ja ma ei tea mida teha. Tean, et soovitate paljudel enda vastu võtule tulla aga ma elan viljandis ega käi tallinnas üldse. Äkki oskate midagi kaalu langetamiseks niisama soovitada???

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mainisite oma kirjas kõiki probleeme, mis on seotud ülekaaluga. Pöörasite tähelepanu ka sellele, et stress ja probleemsed situatsioonid on teie puhul seotud ülesöömisega. Miks ma kutsun peale taolisi kirju vastuvõtule, on see, et paarirealise soovitusega taolist situatsiooni ei lahenda. Nagu näha, teate te ju suurepäraselt omi komistuskive, kuid pole suutnud neid vältida. Selleks ongi vastuvõtud, et tasapisi koos edasi liikuda.
Kui soovite aga siiski ise katsetada , siis siinkohal mõned kõige olulisemad näpunäited
1. Analüüsige oma toitumist, pidades pävikut. Jälgige sedagi, mis viib teid ülesöömisele. Oluline on pöörata tähelepanu siin kolmnurgale oma mõtete, tunnete ja tegude (antud juhul siis söömise) vahel.
2. Jälgige, et teie toitumisgraafik oleks küllalt korrapärane ning et söömisvahed ei veniks liialt pikaks. Pidage meeles, et hommikusöök on oluline ja seda vahele jätta ei tohi.
3. Ostke endale mõni toiduainete kaloraaži ja toiteväärtust kirjeldav raamat(neid on raamatukauplustes õige mitmeid) ja vaadake üle, mida saaksite oma menüüs kõrvale jätta, mida asendada, mida ehk vähendada-suurendada.
4. Jälgige et sööte iga päev vähemalt 3-4.puuvilja ja lisaks veel erinevaid köögivilju. Eelistage täisteratooteid ning püüdke vältida (vähendada) valgest jahust tooteid. Üldine reegel on see, mida enam on teraviljad töödeldud (terast kestad eemaldatud), seda vähem meie organismile temast kasu on. Ka seedimise mõttes on oluline täisteratoodete kasutamine, lisaks piisava koguse puu- ja köögiviljadele.
5. Rääkides seedimisest: -oluline on piisav hulk vedelikku päevas
- kasulikud on ka kuivatatud ploomid-aprikoosid
(2-3 päevas)
- samuti on seedimist soodustav ingver
- proovida võib ka 1 lusikatäie oliivõli võtmist
ennem magamaminekut
Seda loetelu võiks veel jätkata.
Nagu isegi näete on ühes kirjas soovitusi pea võimatu kirja panna ning teile kasuliku nõu andmiseks peaksin ma teid ka paremini tundma. Usun, et vajaduse korral leiaksite kindlasti aja, millal vastuvõtule tulla, kuid kui soovite ise lahendusi leida, siis soovin teile selleks kannatlikku meelt ja jõudu.
dr. Ehala