kaalu langetamine 11.12.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere! rasedusega võtsin 20 kg juurde ja maha on läinud ainult 10. kuigi jah ega ma ei jälginud kah kui palju ja mida ma sõin/2 aastat sai laps rinda/. nüüd on 3 aasta möödas ja lõpuks tuli mõistus koju ja hakkasin jälgima mida ma söön ja kui palju ma söön. nüüd panen kirja ja püüan vähe korraga ja tihedamini süüa. peale 6 ka ei söö / ei olegi söögiisu kui söön 6 aeg kõhu täis/ ja magama lähen umbes 10 paiku. sõbranna vedas mu poolvägisi aeroobikasse ka.kõik on läinud paremuse suunas-juba 1 kg maas kahe nädalaga.tahaksingi küsida spetsialisti käest mida peaks sööma hommiku poole,mida lõunaks ja milliseid toiduaineid õhtu poole?. vahepaladeks olen närinud pähkleid, õuna, pirni, apelsini või mandariini.õhtuti olen söönud kas 4vilja putru või hirsiputru. ja näiteks muna ja kilu -kas hommikul või öhtul süüa? magusast ma pole ka päris loobuda suutnud,kui ikka isu on siis söön natukenegi.proovisin koju mitte tuua magusat, et siis ei söö kah, aga mees ja 3 last tahavad ju magusat,õnneks nad kõik piitspeenikesed.olen 35 a ja 62 kg(kintsud on jämedad ja kõht ripub ka üle püksiserva). rakveres pole tiduspetsialisti ja palun seega teie abi. tänud et viitsisite kirja läbi lugeda, sai teine nii pikk.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Olete teinud hea alguse ning et ise paremini kaloriarvestusega toime tulla, võite küsida raamatupoest vastavat kirjandust, kus sees meil müügilolevate toiduainete toiteväärtused. Kuna olete suure pere ema, siis sõltub teie toitumine ju pere toitumisest. Soovitus on lülitada menüüsse enam suppe ja püreesid ning prae kõrvale tuua salateid ning erinevaid köögivilju. Nii ei kaota te toidu mahus, kuid langetate saadavat energiahulka. Pudrud võiks jääda hommikusöögiks, kuid kui tunnete, et teile meeldib neid süüa õhtuti, siis pole selles midagi halba. Oluline on, et toidulaud ei jääks liialt ühekülgseks, sest nii ei saa organism kätte kõiki vajalikke komponente. Püüdke sisse seada ka teatud rütmilisus (näiteks: kolm põhitoidukorda + paar-kolm vahepala), et vältida tühja kõhu tunnet. Vahepaladena on puuviljad igati teretulnud ning miks ka mitte mõned vähemkaloorsed piimatooted, kuid pähklilised võiks dieedi ajaks välja jätta. Need on kaloorsed ning kui neid endale lubada, siis mitte enam kui 10-12 pähklit korraga (1 vahepala). Soovides kaalus püsivalt kaotada, on oluline, et muutused, mis ette võtate jääks samuti kestma. Seega on mõistlik üle vaadata, millised toiduained saate oma pere menüüs ümber vahetada (näiteks rasvasem koor lahjema või üldse maitsestamata jogurti vastu), millised ära jätta ning milliseid juurde tuua. Jõuluajal on raske loobuda pagaritoodetest ja magusast, kuid püüdke neid vältida nii palju kui saate, vähemalt aktiivsel kaalulangetamiseperioodil. Lisaks toitumisele on oluline liikumine ning seda just tavalise igapäevase füüsilise aktiivsuse mõttes. Peale aeroobika, leidke endale päevas need 20-30. minutit.
Oma toitumise muutmine on pikaajaline protsess, mis nõuab esialgu arvestamist ning ka kannatlikkust tulemuste saavutamisel. Pikemas perspektiivis tasub see aga kindlasti ära ja seda eelkõige teie enda tervise ja hea toonuse mõttes.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev