glükoos 28.11.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
kui palju võib päevas süüa apteekis müüdavaid glükoosi tablette? neil ei ole seda pakendi peal kirjas. need meeldiad mulle väga, aga ei taha üleannustada. milleks need üldse mõeldud on? milles seiseneb nende kasulikkus ja kuidas on neid kõige otstarbekam tarvitada?
Tänan.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Glükoosi näol on tegu meie organismile ühe olulisema süsivesikuga, mida keha kasutab oma energiavajaduste rahuldamiseks ning organite täisväärtuslikuks töötamiseks. Normaalselt saame vajaliku glükoosihulga kätte toidust ning tabletid on mõeldud siiski vaid kasutamiseks teatud kindlatel juhtudel. Näiteks peavad diabeetikud neid kaasas kandma kuna suhkruhaigetel võib esineda ohtlikke versuhkruväärtuste langemisi ning sellisel juhul aitavad glükoositabletid seisundit kiirelt parandada. Samuti võib neist kasu olla teatud juhul tugeva füüsilise pinutuse korral. Meil saadaolevate tablettide energeetiline väärtus on keskeltläbi 10-12 kcal tableti kohta, seega annab üks pakk üle 100. kcal, mille asemel soovitaksin teile pigem mõnda meelepärast puuvilja. Samuti tõstavad glüoositabletid kiirelt veresuhkrut, millele järgneb ka viimase kiire langus, kui mingeid muid toiduaineid ei sööda. Selline kõikumine võib aga suurendada üldist söögiisu. Samas aga, kui te neid aga armastate ja vahel endale mõne meeleheaks lubate, ei ole see teie tervisele kuidagi ohtlik.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev