Rohke maohape 26.07.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, mul on olnud pikemalt probleeme maohappega ning olen kainud ka sondi neelamas ning kirjutatud ka ravimid. Paljusid ravimeid ma votta ei saa kuna pariliku haiguse tottu on paljud rohud keelatud. Kestnud on see juba kusagil aasta ning olen selle aja jookusl jalginud ka menuud ning jatnud menuust valja toidud mida suua ei tohiks liigse maohappesusega (praetud toidud jne). Peale arstil kaiku naitasid tulemused et mul on maohaavad ning liigne maohape. Mingiaeg laks juba olukord paremaks kuid nuud jalle tunnen korvetisi ja raskustunnet maos peale soomist. Kas oskate oelda milliseid toite /jooke peaks menuusse lisama/eemaldama.
Tahtsin veel uurida kas millegi tosisema puhul (nagu nt maovahk vms) oleks tulemustest hasti naha olnud? Millised meetodid oleks veel uurida magu? kuna sondi ei taha enam neelama minna.

Koike parimat!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Halvaloomulised muutused peaks gastroskoopial näha olema (sondi neelamine). Tavaliselt võetakse ka proovitükid, mis siis annavad täpse tulemuse. Kui uuringul mingeid pahaloomulisi muutusi ei saadud, siis ilmselt ei ole põhjust selles osas muretsemiseks, kuid võite kindluse mõttes paluda oma raviarstil saadud uuringutulemusi seletada.
Kui olete oma menüüd juba korrigeerinud, on raske öelda, mida peaksite veel tegema. Täpsete nõuannete jaoks tuleks pidada toidupäevikut ja see siis koos toitumisnõustajaga üle vaadata. Soovitan kirjas toodud kaebuste ja kirjelduse alusel vältida praegu ka toortoitu. Eriti tomateid, paprikaid, kapsast, sibulat ning küüslauku. Puuviljad ja marjad peaksid olema hästi küpsed, kuid pigem võiks need menüüst mõneks ajaks (N: nädalaks) eemaldada, eriti ehk õunad (algamas on ju õunaaeg). Köögivilju peaks menüüs olema rohkelt, kuid seda hautiste ning suppide näol. Vältige rasvaseid piimatooteid ning proovida võib ka siin nädalaks paariks piimatoodetest loobumist. Leivalistest eelistage pigem sepikuid. Mustad leivad ning teraleivad on sageli ärritava toimega. Toite menüüsse tagasi tuues, tehke seda ühe toiduaine ning väikeste portsjonite kaupa korraga ning jälgige enesetunnet. Sööge pigem korraga vähe, aga sagedamini.
Lisaks võivad maoprobleemid olla seotud stressiga ning teiste haiguste kui teatud ravimite võtmisega. Küsige selles osas nõu oma raviarstilt.
Parimatega,
dr. Ehala