Küsimus toiduainete vähitekitamise kohta 30.11.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, Sattusin õhtulehe artikli peale https://www.ohtuleht.ee/767300/ettevaatust-5-toitu-mis-pohjustavad-vahki
Kus kirjutati 5st toiduainest, mis põhjustavad vähki. Sooviks oma ala spetsialistidelt infot selle artikli tõesuse asjus. Tekkisid küsimused:
1) Kas suitsetatud või muul viisil töödeldud liha- ja vorstitooted nagu hot dog, peekon, sink ning vorstid on kantserogeensed ehk vähitekitajad?
2) Kas on tõsi, et marineeritud köögiviljad ja soolased snäkid on seotud maovähiga?
3)Kas kõrbenud liha on DNA-d kahjustavate heterotsükliliste amiinide ja polütsükliliste aromaatsete süsivesinikega?
Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie küsimusele on vastus artikli esimeses lõigus. Seal on kirjas, et toodud tooteid seostatakse kõrgema vähiriskiga, mitte et nad põhjustavad tingimata vähki. Nende toodete mõõdukas söömine-joomine ei tohiks meile halvasti mõjuda, küll aga teeb seda nn riskitoitude sage ja liigne tarbimine (artiklist). Mõnedele inimestele ei pruugi aga ka riskitoitude sage söömine midagi halba teha. Vähitekke riski võivad suurendada -vähendada geneetilised tegurid, üldised eluviisid, hetketervis, jm.
Võimalik risk ei tähenda seega, et need toidud põhjustavad igal juhul ja igas koguses vähki kõigil inimestel.
Parimatega,
dr. Ehala