Magusa isu 28.08.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Viimastel kuudel on mul magusa söömise sööstud. Lähen poodi ostan mingi magusa koogi või siis halvaad (300g.). Õhtuti tuleb suhkrusaia isu. Lisan et kasutan antidepressanti Ja magamajäämiseks pool ``imovanet``

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Magusasööstud võivad olla seotud erinevate probleemidega. Meeleolumuutused (sh.depressioon) võivad olla seotud suurema magusaisuga. Samuti viivad liigse maiustamiseni ebakorrapärane söömine ja ühekülgne toiduvalik. Viimane on seotud vitamiinivaegusega, mille üheks väljenduseks võib mõningatel juhtudel olla isumuutused (sh. suurem magusavajadus). Kui meie toidulaual on näiteks vähe puu- ja köögivilju ning kala, siis võibki suureneda isu magusa järele. Seega püüdke süüa korrapäraselt ning vaadake, et päevaste toidukordadega saaksite vähemalt 200-300 gr puuvilju/marju ja ka 200-300 gr köögivilju (nii värskelt, hapendatult kui kergelt kuumtöödeldult). Kui tõesti magusaisule vastu panna ei saa, siis pidage silmas, et maiustaksite vaid täis kõhuga, olles eelnevalt lubanud endale mitmekülgse eine. Nii suudate ehk söödava kogust paremini kontrolli all hoida. Mistahes sööki süües ärge kiirustage ja võtke endale alati piisavalt aega, et oma isusid paremini ohjata.
Parimatega, dr. Ehala