Kaaluga probleem. 12.02.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen seda mure juba pikka aega hoidnud enda küljes, ning nüüd otsustasin seda kurta teile. Hetkel olen ma 186cm pikk ja kaalun kõigest 60 kilo. Ülakeha ja käe vartel pole mõhkugi rasva. Olen käinud spordiarstide juures ja kui nad märgivad kaalu kohta midagi, olen olnud koguaeg tähelepanelik, hetkel on nad koguaeg pannud normaal kaal, kuigi minu arvates olen alakaaluline. Küsimus on selline, et kuidas saada kaalu juurde? Mida peaksin rohkem sööma? Käin ka korvpalli trenni.s

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna enamusel teievanustel noortel meestel on kasvuga seotud hormoonid sellel perioodil väga aktiivsed, siis kipubki osadel olema kaalu juurde võtmine raske. Eriti kui tegu veel füüsiliselt aktiivsete noorte meestega. Esimene reegel on see, et süüa tuleb regulaarselt. Näiteks kolm põhitoidukorda ja lisaks kaks vahepala. Toit peab olema mitmekülgne ning maiustused, poolfabrikaadid, kiirtoit ja magusad joogid teiesuguste puhul kaalutõusule kaasa ei aita. Pigem võivad nad seda takistada kuigi see võib näida ebaloogilisena. Peaksin nägema teie toitumispäevikut, et öelda kas saate ikkagi piisavas koguses energiat või ei. Võin oletada, et tugevamate treeningute- võistluse korral ületab teie energiavajadus 3000 kcal/p, mis on päris suur kogus sööki. Kas ikka saate selle tasa? Samas saate ennast ise kontrollida kasutades näiteks nutridata.ee programmi. Sporditegijatel on eriti oluline, et menüüsse kuuluksid täisväärtuslikud valgud ja süsivesikud. Seega peaks menüüsse kuuluma kala, kana- või kalkuniliha, kohupiim(soovitavalt naturaalne kohupiim mitte magusad kreemid ja kohukesed), ricotta, kodujuust, oad, läätsed. Vähemalt mõned korrad nädalas kindlasti ka munatoidud. Teretulnud on hommikuhelveste asemel puder korralikust täisteraviljast. Teraviljadest võiks kuuluda menüüsse lisaks tavapärastele leivatoodetele ka tatar, riis (basmati, pikatera, metsik), oder. Kui teinekord läheb kiireks ja otseselt pole süüa võimalik, siis oleks hea kanda kaasas pähkleid- mandleid-kuivatatud puuvilju või teraviljabatoone ( eelistada neid, kus vähem puhast suhkrut). Arutage kodustega läbi, kuidas oma söögikordi paremini organiseerida ja millised on võimalused. Samuti soovitan nõu pidada mõne spetsialistiga kui ise oma toitumisega hätta jääte.
Parimatega,
dr. Ehala