Ühel päeval nädalas ülesöömine 29.03.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen ka varem enda ülekaalulisuse probleemiga siia pöördunud. Ma ei tea, kas ma tohiksin mitmekordselt siia kirjutada, aga midagi targemat mul pähe ei tulnud.
Minu küsimus on, et kas näiteks ühel päeval nädalas või harvemini on väga suur patt ületada oma soovitatavat kilokalorite hulka päeva kohta? Täna oli sünnipäev ja seal sõin ma kooki, torti, šokolaadikomme, salatit, kartulit, jogurtit, viinamarju jms. Hommikul sõin putru ja õuna ning jõin jogurtit. Ületasin päevasest soovitusest lähtuvalt umbes 2500 kcl. Selliseid asju ei tule väga tihti ette. Aga on see lubatud ühel korral nädalas (niimoodi umbes iga nädal) või ei tohiks sellist asja mitte mingil juhul olla? Eile ma nii palju ei söönud, mul jäi päris palju soovitatavast kogusest puudu ( umbes 700 kcl ja oli väga aktiivne päev). Homme olen ma otsustanud ainult teed ja vett juua ning söön vähesel määral arbuusi ja tomatit, sest iga kord peale sellist patustamist läheb tuju nulli ja teengi suhteliselt vee päevad.
Mainin, et olen ka veidi ülekaalus. 55 kg ja pikkus on 156 cm. Käin kolm korda nädalas kergejõustiku trennis, ning vahetevahel peale trenni ka kodus jooksmas (siis umbes 3-4 km) ja kehalise tundides teen ka aktiivselt kaasa.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõige parem oleks kui õpiksite tundma toidust rõõmu ja mitte pidevalt muretsema selle üle, mida sööte. On oluline, et meie päevane toidust saadav energia vastaks selle hetke vajadustele, kuid on üsnagi loomulik, et mõnedel päevadel sööme pisut rohkem mõnedel pisut vähem. Need kõikumised ei tohiks aga olla väga suured. Tähtis on, et õpiksite sööma mitmekülgselt ja leiaksite toitumis-stiili ja toiduained, mis teile maitsevad, sobivad ja rõõmu valmistavad. Kui toit ja toitumine üldisemalt on halva tuju põhjustajaks, peab kuskil midagi väga viltu olema ning see on ohu märk.
Kena ja rõõmsat kevadet soovides,
dr.Ehala