Vitamiinid 19.12.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.

Mina tahaksin teada, kuidas nende vitamiinidega siis ikkagi on? Kas tasub ja peaks eelistama multivitamiine, kus on kõik vajalikud ained korraga koos või peaks eelistama vaid teatud vitamiine, näiteks raud ja B vitamiinid - kas ja miks ma peaksin tarvitama vaid rauatablette, kui multivitamiinis on samuti raud sees? Sellest tekib küsimus, et miks siis üldse on olemas vitamiinid eraldi ? Kui ma tarbin rauatablette, siis kas sellele lisaks enam tohibki võtta multivitamiini või peaks siis ka teised vajalikud ained eraldi juurde võtma? Kas see võib olla kuidagi ka kahjulik?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirja teel ei saa kindlasti öelda, kas vajaksite mingeid toidulisandeid või ei. Kõik sõltub inimese toitumisest, tervislikust seisundist, füüsilisest koormusest, jpm. Mõnikord vajame tõepoolest mingit konkreetset vitamiini või mineraalainet. Näiteks võib esineda rauavaegus, mille puhul aitavad seisundit parandada vastavad rauapreparaadid. Samas on teinekord mingil põhjusel organismi üldine kurbatus, kus võib kasuks tulla mõne komplekspreparaadi kasutamine. Kindlasti ei tasu toidulisanditega liialdada ning mingil juhul ei asenda nad tasakaalustatud toitumist. Kui tunnete end hästi, tervis on korras ning füüsiline ning vaimne jõudlus on head võib suure tõenäosusega öelda, et mingeid toidulisandeid te ei vaja. Kui on aga terviseprobleeme, siis tasub õige toote leidmiseks nõu pidada oma arsti või kogenud apteekriga.
Parimatega, dr.Ehala